Kartla Harcamalarda Azalma Eğilimi Yaşandı

Kartla Harcamalarda Azalma Eğilimi Yaşandı

Kartla harcamalarda azalma eğilimi yaşandı. TEPAV'ın araştırması, Tüketicinin kartla harcamalarında son dönemde azalma eğilimi olduğunu ortaya koydu.

Kartla harcamalarda azalma eğilimi yaşandı. TEPAV'ın araştırması, Tüketicinin kartla harcamalarında son dönemde azalma eğilimi olduğunu ortaya koydu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), 'Covid-19'un Tüketici Harcamalarına Etkisi' bülteni hazırlayarak yayınladı. Buna göre, 2020 Aralık ayında harcama gruplarının 3/4'ü bir önceki aya göre geriledi.

2020/12/01/a101-sok-bim-market-saat-kacta-aciliyor-kacta-kapaniyor-marketlerin-calisma-saatleri-1200x720.jpgTEPAV'IN DERLEDİĞİ RAKAMLAR

İnternet üzerinden yapılan işlemlerin toplam harcama üzerindeki payı yüzde 28,3'e ulaştı. TEPAV'ın derlediği rakamlara göre, Aralık ayının ilk 15 gününde harcamalarda yaşanan düşüşlerin uzun yılbaşı tatili öncesinde tüketimde yaşanan canlılık ile kısmen telafi edildiği vurgulandı.

Kartlı harcamaların Aralık ayında yıllık bazda da hız kestiği ve seyahat harcamaları ile turizm harcamalarında yoğunlaşan bir tüketim düşüşü yaşandığı bilgisi sonucuna varıldı.

2021/01/06/marketlere-zam.jpgHARCAMA TUTARLARI YÜZDE 6 DÜZEYİNDE DÜŞTÜ

Aralık ayı geneline bakıldığında toplam harcama tutarları yüzde 6 düzeyinde düştü, 26 harcama grubundan sadece 7'sinde kısıtlı oranda yüzde 5-11 aralığında da artış yaşanmış oldu. Bu grupta gıda ve market harcamaları gibi, sorunlu harcamalar oldu.

Mayıs 2020 dilimindeki Katma Değer Vergisi ödemesi için son tarihin 28 Aralık 2020 olması ve vergi borcu yapılandırmasının 31 Aralık 2020'de sona erecek olması sebebiyle buna ilişkin giderlerde de artış yaşandı.

2021/01/06/marketlere-zam-003.jpgSEYAHAT VE TURİZME YÖNELİK HARCAMALAR

Yani kartla ödemelerin büyük kısmı vergi dairelerine yapıldı. Öte yandan, yılbaşı tatilinin hafta sonu ile birleşmesi de harcamaları artırdı. Sokağa çıkma yasakları olsa da, seyahat ve turizme yönelik harcamalar artış gösteren harcama kalemlerinden oldu. Bunların da ödemeleri yine kartla yapıldı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.