Hoppala! Altından Sonra Şimdi De Sahte Gümüş!

Hoppala! Altından Sonra Şimdi De Sahte Gümüş!

Hoppala! Altından sonra şimdi de sahte gümüş! Herkes altına odaklandı ancak, gümüş de son dönemde aşırı değer kazandı. Sahtekarlarsa bunu fırsat bildi.

Hoppala! Altından sonra şimdi de sahte gümüş! Herkes altına odaklandı ancak, gümüş de son dönemde aşırı değer kazandı. Sahtekarlarsa bunu fırsat bildi.

GÜMÜŞÜN DE SAHTESİ

Dünyayı kasıp kavuran Kovid19 salgını neticesinde altın değer kazanırken, ondan kat be kat daha fazla değer kazanan bir diğer maden de gümüş oldu. Gümüş, son 8 aylık süreçte fiyatını dörde katladı. Bunu fırsat bilen sahtekarlar ise, gümüşün de sahtesini yaptı. Gümüşle iş yapan uzmanlar, vatandaşın bu konuda son derece dikkatli olması gerektiğini savunurken, özellikle internetten satış noktasında tüketiciyi uyardı.

Salgınla mücadelede sık sık kısıtlama kararları alınırken, parası olan yatırımını nereye yapacağı konusunda düşündü. Altın, pandemi döneminde fiyatını katlarken, gümüş altını da geride bırakarak salgın öncesine göre 4 kat yüksek fiyattan işlem görmeye başladı. Yatırımcılar için cazip görünen gümüşe yatırım da artarken, dolandırıcılar için de yeni bir gelir kapısı açıldı.

gumus.jpg

DOLANDIRICILAR GÜMÜŞE DADANDI

Dolandırıcılar gümüşe dadandı. Her fırsatta vatandaşın cebindeki parayı haksız şekilde kendilerine aktarmak için çabalayan dolandırıcılar, gümüşle ilgili de boş durmadı. İnternet üzerinden satış yapan sitelerde kendilerine alan bulan dolandırıcılar, cazip modelleri 925 ayar, yani yüksek ayar gümüş diye müşterilere satmaya başladı. Çoğunluğu yatırım amaçlı olan alışverişlerde, müşterinin acilen satma amacı olmadığı için de fark edilmesi kısa sürede gerçekleşmedi.

Aylar geçtikten sonra gümüşlerini bozdurmak isteyen kullanıcılar, ilgili mağazaya gittiklerine başlarından aşağı soğuk su dökülmüş gibi alıyor. Bu noktada, gümüş konusunda uzman olan iş yeri sahipleri kullanıcıları uyarıyor. Gümüş alışverişinde karşınızda mutlaka bir muhatap olsun diyen uzmanlar, internet alışverişi konusunu da kesinlikle tavsiye etmiyorlar.

DOLANDIRICILAR İÇİN EN İDEAL YER İNTERNET

Dolandırıcılar için en ideal yer internet. Çok bilinen ve TV'lerde sık sık reklamı çıkan internet alışveriş sitelerinin bile dolandırıcılığa alet olduğunu belirten uzmanlar, "dolandırıcılar ya sahte gümüş ya da ayarı düşük gümüşü yüksek diye satıyorlar" uyarısında bulundu. İnstagram da dolandırıcıların gözdesi olan sosyal medya platformlarından. Uzmanlar özellikle instagram konusuna ayrı bir vurgu yapıyor ve bilmediğiniz, adı duyulmamış sitelerden bu tür önemli alışverişlerin yapılmaması gerektiğini ifade etti.

gumus-002.jpg

GÜMÜŞ SAHTECİLER İÇİN BİRE BİR

Gümüş sahteciler için bire bir. Gümüşün sahteciler için son derece elverişli bir maden olduğuna da dikkat çeken uzmanlar, gümüş alışverişinin kesinlikle bilinen yerlerden yapılması konusunda üzerine basa basa uyarıyor. Sahtekarların kendilerini de mağdur ettiğini belirten gümüş satışı yapan iş yeri sahipleri, "müşteriye 200 TL dediğimiz üründe, aynı ürünün internette 120 liraya bulunduğu itirazını alıyoruz. Oysa internetteki ürün gerçek bile değil sahte" değerlendirmesinde bulunuyor.

Salgın sürecinde vatandaşlar internet alışverişine yoğunlaşmış, alışverişlerinin çoğunu internet üzerine kaydırmıştı. Ancak uzmanlar, tüketiciye, gümüş alırken görmeden, dokunmadan, karşınızda bir muhatap olmadan kesinlikle gümüş alışverişi yapmayın uyarısını tekrarlıyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.