FED'den Faiz Kararı İçin Sabit Açıklaması Yapıldı

FED'den Faiz Kararı İçin Sabit Açıklaması Yapıldı

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. Politika faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi ve %0-0,25 aralığında sabit bıraktığını açıkladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve %2 oranında enflasyon hedefini oranlama yönünde belirten ifadesinde, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun devam ettirilmesinin gerekli olduğu bilgisi aktarıldı. Yapılan bu açıklamalar doğrultusunda enflasyon grafiği hakkında paylaşılan bilgilerin altı çizilmiş oldu.

Yapılan resmi açıklamada ise federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının oy birliği ile alındığı bilgisi paylaşıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın varlık fonuyla ilgili sözlü oryantasyonunda değişkenlik göstermeyen Fed'in, bu tedbirlerin, hazine basılı senetleri için ayda en az 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları için de ayda en az 40 milyar dolar olmak üzere toplam 120 milyar dolar olarak maksimum işlendirme ve fiyat sabitliği hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar süreklilik arz edileceği ifade edildi.

FED tarafından söylenen ifadelerde, bankanın bu sıkıntılı süreçte ABD ekonomisine katkıda bulunabilmek için tüm araçlarını taviz vermeden sonuna kadar kullanacakları noktasına değinildiğini yinelenerek, elde edilecek olan sonuç için azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin takviye edileceği vurgulandı.

Ekonominin gidişatının aşılamadaki ilerleme de dahil olmak üzere büyük ölçüde virüsün seyrine bağlı olacağı vurgulanan açıklamada, devam eden halk sağlığı krizinin ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği ve ekonomik görünüm için önemli riskler oluşturduğu aktarıldı.

Açıklamada, komitenin uygun para politikası duruşunu değerlendirirken, gelen bilgilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edeceği belirtilerek, bankanın hedeflerine ulaşılmasını geciktirebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda para politikası duruşunu uygun şekilde değiştirmeye hazır olacağı kaydedildi.

ABD Merkez Bankası (FED), ekonomik çalışmalarına ve istihdamın toparlanma hızının geçtiğimiz son aylarda yavaşladığını ifade ederek, ekonominin gidişatının aşılamadaki ilerleme de dahil olmak üzere büyük ölçüde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının seyrine bağlı olacağını ifade edildi.

Ekonomik faaliyet ve istihdamın toparlanma hızının son aylarda yavaşladığına işaret edilen açıklamada, zayıflayan talep ve petrol fiyatlarında önceden yaşanan düşüşlerin tüketici enflasyonunu düşürdüğü kaydedildi.

Öte yandan Fed'den yapılan bir diğer açıklamada komitenin Fed Başkanı Jerome Powell'ın 27 Ağustos'ta açıkladığı para politikası stratejisinde benimsediği yeni yaklaşımı onayladığı aktarıldı. FED tarafından önümüzdeki süreçte yapılacak olan açıklamalar titizlikle takip edilerek, ülke ekonomisinde göstermiş olduğu dalgalanma etkisinin azami oranı hakkında detaylı bilgilendirmeler sağlanacaktır. 

Bankaların faiz oranları hakkında, herhangi bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği henüz netlik kazanmış değil. Ülkemizde faiz oranları arttı mı? Hangi banka düşük faiz oranı belirliyor? Kredilerde ek taksitlendirme yapılacak mı? E-haciz kredi için sorun oluşturuyor mu? Yapılandırma ödemelerine ek taksit imkanı verilecek mi? Sorularımızın hepsinin cevabı için bizi takip etmeye devam edin...

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.