Fahiş Fiyat Artışına Yönelik Denetim Arttı; 12 Milyon TL Para Cezası Kesildi

Fahiş Fiyat Artışına Yönelik Denetim Arttı; 12 Milyon TL Para Cezası Kesildi

Fahiş fiyat artışına yönelik denetim arttı; 12 milyon TL para cezası kesildi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu açıklamada bulundu...

Fahiş fiyat artışına yönelik denetim arttı; 12 milyon TL para cezası kesildi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu açıklamada bulundu...

Son dönemlerde artan fiyat artışlarına yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından saha denetimi artırdı. Bu denetim esnasında 81 ilde toplamda 375 firmaya 12 milyon TL ceza kesildi.

fiyat-artisina-ceza-yagdi.jpg

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Odalar ve Borsalar Birliği, Adalet Hazine ve Maliye, Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlığı Odları temsilcileriyle, üretici tüketici örgütleri ve perakende sektörü temsilcilerinden meydana gelen Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, gıda, hijyen, temizlik ve temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışının görüldüğünü, bundan dolayı da 375 firmaya toplamda 11 milyon 885 bin Türk lirası ile idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Bunun sonucunda Ticaret Bakanlığı tarafından denetimlerin başlamasıyla 562 işletmede 9 bin 870 ürün incelendi. İncelenen ürünler, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından da incelenerek, fahiş fiyat artışının bulunduğu tespit edildi.

AYÇİÇEK YAĞI, YUMURTA, BEBEK MAMASI FİYATLARI TÜKETİCİYİ ÇİLEDEN ÇIKARDI!

Ayçiçek yağı, yumurta, bebek maması fiyatları tüketiciyi çileden çıkardı! Bunun sonucunda da 10 bin Türk lirasından başlayıp 100 bin Türk lirasına kadar para cezasına çarptırıldı. Stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına kadar para cezası uygulandı.

Bunun dışında Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Adalet Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlığı Odaları, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Temsilcileri ile üretici ve tüketici örgütleri temsilcilerinden oluşan, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu şimdiye kadar 3 bin 208 dosyayı karara bağladığını açıkladı.

fiyat-artisina-ceza-yagdi-001.jpg

Bunun sonucunda temizlik, gıda, hijyen gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatının arttığını, bundan dolayı da 375 firmaya toplamda 11 milyon 885 bin Türk lirası ile idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Ayçiçek yağı, bebek maması, yumurta, tavuk gibi ürünlere göre fahiş fiyat artışı şikayetleri üzerine bu ürünlere yönelik denetim arttı.

Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.