Disk-Ar Tarafından Yapılan Asgari Ücret Araştırması

Disk-Ar Tarafından Yapılan Asgari Ücret Araştırması

Disk-Ar tarafından yapılan asgari ücret araştırması. DİSK araştırma merkezi tarafından asgari ücrete yönelik araştırma yapılmıştır. 7 Aralık 2020 tarihinde, basın toplantısı aracılığıyla, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Disk-Ar tarafından yapılan asgari ücret araştırması. 

DİSK araştırma merkezi tarafından asgari ücrete yönelik birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar, 7 Aralık 2020 tarihinde, basın toplantısı aracılığıyla, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Yapılan araştırmalar, koronovirüs günlerinde asgari ücret, gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

disk-ar-tarafindan-yapilan-asgari-ucret-arastirmasi.jpg

Araştırmalar kapsamında, Türkiye’de çalışan milyonlarca işçinin, asgari ücretin altında çalışması ve birçok işyerinin ise asgari ücreti, ortama ücret kabul etmesi Türkiye’nin ortalama düzeyini düşürmektedir.

Asgari ücret seviyesinde olamayan 3,3 milyon işçi varken asgari ücretin yarısından daha az ücretle çalışanların sayısı ise 1 milyona yakın görünüyor.

KORONAVİRÜS’ÜN ASGARİ ÜCRETE ETKİSİ

Salgın neticesinde, asgari ücret altında çalışanların sayısı artarken, ücretsiz izin alan işçiler, asgari ücretin altında yaşamaya mahkûm edildi.

disk-ar-tarafindan-yapilan-asgari-ucret-arastirmasi.jpeg

Özel sektörde ise bu durum daha vahim. Özel sektörde çalışan işçilerin yüzde 21,7’si asgari ücret alamıyor.

ASGARİ ÜCRETTE CİNSİYET ÖN PLANDA MI?

Asgari ücret alamayan büyük bir kesimi kadınlar kapsıyor. Asgari ücret alamayan ya da asgari ücretten daha düşük ücret alan kesim, kadınlar oranında daha fazladır.

disk-ar-tarafindan-yapilan-asgari-ucret-arastirmasi-006.jpg

Bu oran özel sektörde de aynı görünüyor. Özel sektörde çalışan kadı işçilerin yüzde 32,5’i asgari ücretin altında bir ücrete tabi tutulurken, yüzde 9,3’ü asgari ücretin yarısının yarısı şeklinde çalıştırılmaktadır.

TÜRKİYE’DE ORTALAMA ÜCRET; ASGARİ ÜCRET

Geçmiş yıllarda ortalama ücret, asgari ücretin yaklaşık 2 katına tekabül ederken, bu oran  1,41 seyrinde gerileme yaşadı.

disk-ar-tarafindan-yapilan-asgari-ucret-arastirmasi-003.jpg

Türkiye’den daha düşük bir ücretle çalıştıran ülkeler; Arnavutluk, Bulgaristan ve Sırbistan olurken, Türkiye bu dengeyi değiştirerek, Arnavutluk hariç en düşük asgari ücretle işçi çalıştıran ülke oldu.

ASGARİ ÜCRETİN 983 TL’SİNİ VERGİLER YİYOR

Yapılan araştırmalar, alınan asgari ücretin 983 TL’sinin vergilere gittiğini ve çalışana sadece yüzde 66,62’sının kaldığı görülmektedir.

Bu yıl askeri ücretten alınan verginin arttığı görülüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.