Dış Ticaret Açığı Kapatılıyor! 2021 Yeni Projesi

Dış Ticaret Açığı Kapatılıyor! 2021 Yeni Projesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı veren 919 ürünü üretmek üzere yerli yatırımlara destek verecek.

Dış ticaret açığı için Bakan Varank harekete geçti. Twitter üzerinden yeni projelerini duyurdu. Paylaşımında, infografikle program kapsamında uygulayacakları desteğin açıklamasını yaptı. Bazı ürünlerde teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı oluyor. Bu sebeple 919 ürünü, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretecek yatırımları destekleyecekler. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında Dışişleri Bakanlığı destekleyecek.

dis-ticaret-acigi-kapatiliyor.jpg

Hangi Alanlarda Destek Olacak?

919 ürün ve yenilikçi alana karar verdiler. Bunlardan bazıları; kimya, bilgisayar-elektronik ve optik, makine, eczacılık, elektrikli teçhizat, ulaşım araçları, tıbbi cihaz. Bu 7 alanda sektörün gelişimi için önemli olan diğer sektörlerden de ürünler belli olacak.

Cari açığa katkı ve ihracat potansiyeli, ürün karmaşıklık ve yoğunlaşma endeksleri noktaları üzerinde duruldu. Ayrıca yatırım başına katma değer, ürün ileri-geri bağlantıları noktaları da üzerinde durulan konular. Bu kapsamdaki yatırımlara, yatırım yeri tahsisi, enerji ve sermaye desteği, KDV istisnasına destekler olacak.  Ayrıca nitelikli personel desteği ve vergi indiriminin de olduğu birbirinden farklı destekler sağlanacak.

2021 yılında programla ilgili 4 çağrı açık hâle gelecek. Ulaşım araçları, elektronik, elektrikli teçhizat ve makine sektöründeki yatırımlar kapsamında Mart-Nisan döneminde "Mobilite Çağrısı" açık hâle gelecek. Mayıs-Haziran döneminde "Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı" ile eczacılık, tıbbi cihaz ve kimya sektöründeki ürünlere yönelik yatırımlara destek olacak. Program çerçevesinde "Dijital Dönüşüm" çağrısına Temmuz-Ağustos döneminde başlayacaklar. "Üretimde Yapısal Dönüşüm" çağrısına da Eylül-Ekim döneminde çıkacaklar.

Programın ilk aşamasında, makine sektöründe bazı ürünler destek almıştı. Bunlar, 2 milyar liralık servo motorlar, CNC tezgahları, eklemeli imalat makineleri gibi ürün yatırımlarıydı. 27 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yürürlüğe giren Öncelikli Ürün Listesi Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile program kapsamında 7 odak sektörde yerli üretimin devam etmesi veya üretim kapasitesinin artması için destekli ürünlerin listeleri açık hâle gelmişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.