Cumhurbaşkanı Erdoğan Yüksek Faiz Rakamlarını Eleştirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yüksek Faiz Rakamlarını Eleştirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faiz rakamlarını eleştirdi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek faiz oranları hakkında konuştu, bankalara seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faiz rakamlarını eleştirdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek faiz oranları hakkında konuştu, bankalara seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek faiz oranları nedeniyle bankalara seslendi. Erdoğan, “yüksek faize karşıyım” dedi.

erdogan-faiz1.jpg

Dolmabahçe Ofisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu üyelerine seslendi.

Erdoğan, “Serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde attığımız adımların olumlu etkilerini görmeye başlıyoruz” diyerek faizler konusundaki fikirlerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bankaların sömürücülük yaptığını ifade etti ve faizlere karşı olduğunu dile getirdi.

“Mücadeleye devam edeceğiz, yüksek faizle bir yere varamayız. Bana istihdam lazım, yatırım lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık olmazsa hiçbir şey olmaz, bizler bununla övüneceğiz” dedi.

erdogan-faiz2.jpg

“BANKALARIN SÖMÜRÜSÜNÜN FARKINDAYIM”

“Bankaların sömürüsünün farkındayım” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların yüksek faiz oranlarına değindi ve “Türk lirasının değer kazandığını biliyoruz bu da borç stoklarını azaltıyor. Ekonomideki gelişmelerle birlikte risk olan CDS 200 baz puan geri geldi. Büyümenin kendisini önemsiyoruz ama en az o kadar istikrarı da önemsiyoruz. Bu ülkede yaşayan her ferdin hayatına enflasyon dokunuyor. Biz enflasyonun yüzde 30 dolaylarından yüzde 6,4 seviyelerine düşürdüğümüz bir dönemi yaşadık. Faiz oranının yüzde 64 olduğu böyle bir dönemden 4,6’ya düşürdüğümüz ve enflasyonu da 6.4’e düşürdüğümüz bir dönemi yaşadık. Boşuna konuşmuyorum ben, faize karşı olduğumu ifade etmem boşuna değil. Şu an karşımda girişimcilerimiz var, ağırlıklı yatırımcılarımız var. Birçoğunuzun nasıl faiz yükü altında ezildiğini biliyorum. Bankaların nasıl sizi sömürdüğünü biliyorum” ifadelerini kullandı.

“BANA YATIRIM LAZIM, İSTİHDAM, ÜRETİM, İHRACAT LAZIM”

“Bana yatırım lazım, istihdam, üretim, ihracat lazım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti;

“Yeri geldiğinde ülkeyi bir faiz cennetine getirmekten bahsediyoruz ama diğer tarafta bankalarımız gerek özel gerek kamu bankaları ne kadar kar etmişler bunu konuşuyorlar. Ülkeye ne kadar yatırımcı kazandırdın sen onu söylesene. Ne kadar istihdam sağlıyoruz ne kadar yatırımcı var, bir de bunu konuşun bakalım. Bunu konuşmuyorlar.” dedi. 

erdogan-faiz3.jpg

“BEN YÜKSEK FAİZE KARŞIYIM”

“Ben yüksek faize karşıyım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda dünyaya bakalım Japonya’da faiz oranı ne, Amerika’da faiz oranı ne? Eksi. Bir de gelelim Avrupa’ya 1-2. İsrail, eksi. Tüm bunlar açıkça ortadayken biz yüksek faizlerle övünüyoruz. Birden fazla şirketimizi batırmakla adeta övünüyoruz. Arkadaşlar beni dinler ya da dinlemez. Ben yüksek faize karşıyım” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.