Borç Yapılandırmasından Kimler Yararlanabilir? Ne Gibi Husulara Dikkat Edilecek? Meclis Kararı Ne Diyor?

Borç Yapılandırmasından Kimler Yararlanabilir? Ne Gibi Husulara Dikkat Edilecek? Meclis Kararı Ne Diyor?

Borç yapılandırmasından kimler yararlanabilir? Ne gibi hususlara dikkat edilecek? Meclis kararı ne diyor? Borç yapılandırması hakkında merak edilen her şey...

Borç yapılandırmasından kimler yararlanabilir? Ne gibi hususlara dikkat edilecek? Meclis kararı ne diyor?

Mecliste toplantısı yapılan vergi borcu yapılandırmasında, alınan kararların ardından 17 Kasım 2020 tarihi itibari ile resmi olarak başladığı açıklandı.

Yüzlerce vatandaş, vergi borcunu ne zaman yapılandırılacağını bekliyor.

Prim borçlarından yaralanmak isteyen vatandaşlar, bu uygulamadan nasıl yararlanacaklarını araştırıyor.

Vergi borcunda yapılandırma nasıl olacak? Vergi borçları nereye ödenecek? İlk vergi borcunun ödemesi nasıl gerçekleşecek?

vergi-borcu-yapilandirma.webp

Türkiye, vergi borcunun ne zaman yapılandırmaya gideceğini merak ediyor. Vergi borçları yapılandırmaya girdi mi? Meclisten yapılandırmaya dair ne gibi kararlar çıkacak?

Mecliste yapılan toplantının ardından yapılandırma kararının 17 Kasım 2020 itibari ile resmi olarak başladığı açıklandı.

Vatandaş vergi borcunun ne zaman yapılandırmaya gideceğini merak ediyor.

BORÇLARA TAKSİTLENDİRME İMKANI SAĞLANIYOR

Borçlara taksitlendirme imkanı sağlanıyor. Trafik, köprü cezaları, prim borçları yeniden yapılandırılmaya hazırlanıyor. Var olan borçlar 18 taksite bölünerek ödenecek.  

Alınan bu kararlar sonucu vatandaşalar vergi yapılandırma işleminin nasıl yapılacağını merak eder durumda.

Peki ama vergi borcu nasıl ve nerden yapılandırılacak?

vergi-borcu-yapilandirma.jpg

Vergi yapılandırma başvurusunun ise 2020 GİB üzerinden olacağı duyuruldu.

Vergi yapılandırması, motorlu taşıtlar, gelir, katma değer, kurumlar, çevre temizlik, gümrük vergileri, özel tüketim, emlak, ceza ve gecikme faizlerini de kapsayacak.

Vergi yapılandırmasında, 100 liralık bir vergiye 80 lira gecikme zammı işlendiğini varsayarsak, yapılandırma başvurusu yapılmış ise faiz oranı silinecek.

Yapılandırma hakkında açıklamada bulunan GİB, alacakların yeniden yapılandırılması esnasında, kimi kanunların değişikliğe uğraması gerektiğini açıkladı.

Açıklama esnasında, kanunda yapılan düzenlemeler ilişkin; vergi dairesine ödenmemiş verginin faizleri yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde güncelleme yapılması gerektiği aktarıldı.

Vergi aslı içinde olan cezaların tamamını silinmesi ve aslına bağlı olmayan usulsüzlüklerden alınan cezaların ise yüzde 50 oranında silinmesi imkânı getirildi.

Öğrenim kredilerine yönelik borçlara bağlı zamların yerine güncelleme yapılması, trafik cezalarının peşin ödenmesi durumunda yüzde 25 indirim uygulama imkânı gelmiştir.

Borç yapılandırmasında taksitli ödeme imkânı da gelmiştir. 18 aylık taksite kadar ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Trafik cezalarında 12,5 indirim yapılması kararına gidilmiştir.

6183 VE 7143 SAYILI KANUN İLE BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

6183 ve 7143 sayılı kanun ile borçlar yeniden yapılandırılıyor. Borçların anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödenmesi durumunda, 31 Aralık 2014’ten önce vadesi varsa 100 lira ve altındaki borçlar silinmektedir.

6183 ve 7143 sayılı Kanun kapsamında var olan borçlar yeniden yapılandırılacaktır.

Yapılandırmadan faydalanmak için 31 Aralık 2020'ye kadar başvuruda bulunulması gerekiyor.

vergi-borcu-yapilandirma-001.jpg

31 Ağustos 2020 sonrasında var olan borçlar kapsam dışında tutulacaktır. Vergi yapılandırmasına Gelirler İdaresi Başkanlığı’na yapılacak ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Vergi yapılandırmasında gümrüklerin ödemesi Ocak 2021’de, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak olan ödemeler ise Şubat ayı itibariyle başlayacak.

Ayrıca kısa çalışma ödeneğinin süresinde de değişikliğe gidilmiştir. Bu tarih 30 Haziran 2021'e kadar uzatılmıştır.

Prim teşviki, prim desteği, gelir vergisi stopaj teşviki ve damga vergisi desteğinin süresinin de 31 Aralık 2023'e kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

1 Ocak 2019 ve 17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarılanlar ve ekonomik sıkıntı çeken kişilere nakit ücret desteği verilecek.

Vergi yapılandırmasına yıl sonuna kadar başvuru yapılabiliyor.

Meclis tarafından görüşülen SGK prim borçları, KYK borçları ve vergi gibi birçok borcun yapılandırılması kabule edildi. Peki ama borçlar ne zaman yapılandırılacak?

HANGİ ALANLARI KAPSIYOR?

Hangi alanları kapsıyor? Gelir Vergisi, KYK borçları, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, Hazine alacakları ve idari para cezalarını kapsayan vergi borçlarının 17 Kasım 2020 tarihinden itibaren yapılandırılacağı açıklandı.

Bunu dışında köylülerinin kullandığı krediler ve Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri de yapılandırma hizmeti içinde yerini alıyor.

Vergi yapılandırma kararı Cumhurbaşkanlığı onayından sonra 17 Kasım 2020 itibari ile yürürlüğe girdi. Vergi borcu yapılandırma başvurusunun ise GİB üzerinden yapılacağı açıklandı.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği madenlerden alınan devlet hakkı, hazine alacakları yapılandırmadan yararlanılabilecek.

Borçlarını yapılandırmasından yararlanacak olanlar arasında; KOSGEB desteğinden yararlanan aidat alacakları, belediyeler ve belediyeye bağlı kuruluşlar, il özel idareler, kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar, mazbut vakıfların kira alacakları, Vakıflar Genel Müdürlüğü, sanayi odalarından olan alacakları ve Türk Standartları Enstitüsüdür.

Büyükşehir’e bağlı bulunan kuruluşlarda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne olan borçları da yapılandırabilecek.

vergi-borcu-yapilandirma-001.webp

Bu kanundan faydalanabilmek için 2 taksit süresinin geçmeden ödenmesi gerekiyor.

Geçmiş senelerde borcunu yapılandırmış ve ödemeye devam edenler yeni kanunda yararlanabilecek fakat ödemeler eski kanun çerçevesinde ele alınacak.

Bu çerçevede kalan borç yapılandırılarak vatandaşa ek ödeme süresi verilecek.

Yapılandırma kapsamına girecek olan borçlar 31 Ağustos 2020 ve öncesindeki olan borçlar olacaktır. İhtilaflı alacaklar yapılandırma yasasından yararlanamıyor.

Vergi yapılandırması için son tarih ise 31 Aralık 2020'dir.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.