Borç Yapılandırmada Tarihi Karar. Bakanlık Açıkladı. Milyonları İlgilendiren Haber!

Borç Yapılandırmada Tarihi Karar. Bakanlık Açıkladı. Milyonları İlgilendiren Haber!

Borç yapılandırmada tarihi karar. Bakanlık açıkladı. Milyonları ilgilendiren haber! Kamu Alacaklarının yapılandırılmasında son dakika kararı açıklandı.

Borç yapılandırmada tarihi karar. Bakanlık açıkladı. Milyonları ilgilendiren haber! 
Kamu Alacaklarının yapılandırılmasında son dakika kararı açıklandı.

2020/12/29/vergi-borcu-yapilandirma.webp

Bu haberimizde, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması, YURTKUR borçlarının yeniden yapılandırılması, vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, BAĞKUR ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması, KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasına dair akla takılan soruları ve cevaplarını bulacaksınız. Yine yapılandırma nedir, vergi affı nedir, affa nasıl başvurulur, KYK affı geldi mi, vergi affı ne zaman geldi sorularına da haberimizden cevap bulabilirsiniz.

MİLYONLARCA VATANDAŞ MİLYARLARCA LİRALIK BORÇ

Daha önce TBMM'den çıkan yasayla birlikte, devlete borcu olan vatandaşa yapılandırma kolaylığı getirilmişti. Milyonlarca vatandaş, milyarlarca liralık borç yapılandırmıştı. Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesinin de Ocak ayı sonu olduğu duyurulmuştu. Ancak yapılandıran kadar yapılandırmayan borçlu vatandaşlar da vardı. Bununla ilgili yeni alınan son dakika kararı açıklandı. Buna göre daha önce 31 Aralık olarak açıklanan başvuru süresi Ocak ayı sonuna kadar uzatıldı. İlk taksit ödeme günü ise, 1 Nisan 2021 tarihine kadar uzatıldı.

2020/12/29/vergi-borcu-yapilandirma-001.jpgBaşvuru yapanların, hesaplarına yönelik e haciz de uygulanmayacak. Milyonlarca kişi, vergi, Bağ-Kur, SGK veya YurtKur gibi kamu kurumlarına olan borçlarından dolayı hesapları üzerindeki e-hacizin mağduriyetini yaşarken, açıklanan karar, borcunu yapılandırmak isteyip, henüz yapılandırmamış olanları sevindirdi. Maliye uzmanlarına göre, borçlu olan vatandaş, eğer içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde borcunu ödeyebilecek durumda değilse bile bu yapılandırmadan yararlanmalı. Zira bu bir fırsat olarak görülüyor. Borçlu vatandaş borcunu taksitlendirip, yani yeniden yapılandırıp, ödemede sıkıntı çekse dahi bir sonraki yapılandırma imkanından yine yararlanabiliyor.

BORÇLU VATANDAŞ NEDEN BAŞVURMALI?

Borçlu vatandaş neden başvurmalı? Borçlu vatandaşın yapılandırmaya başvurması halinde, halihazırda görülen borcu üzerindeki faiz gibi çok sayıda kalemden devlet vazgeçiyor. Örneğin faiziyle birlikte, 25 bin liralık borcu olan vatandaş, faizlerin silinmesiyle birlikte bu tutarı 18 taksit şeklinde, 2 ayda bir ödeme yapmak suretiyle toplamda 36 ay içinde ödemeyi taahhüt ederse, borcu 12 bin Liraya kadar düşebiliyor. Tek seferde imkanı olan borçlu ise 7 Bin civarı bir ödemeyle borcundan tamamen kurtulabiliyor. Tabi bu her borç için böyle hesaplanmıyor. Her borçlu kendi durumunu öğrenmek için, öncelikle başvurusunu yapmak zorunda.

2020/12/29/vergi-borcu-yapilandirma-001.webp

BAŞVURU İÇİN VERGİ DAİRESİNE GİTMEYE GEREK VAR MI?

Başvuru için vergi dairesine gitmeye gerek var mı? Yapılandırmayla ilgili en sık sorulan sorulardan biri bu. Maliye uzmanları, yapılandırma başvurusu için vergi dairesine gitmeye gerek olmadığını, bu başvurunun internet vergi dairesinin adresi üzerinden rahatlıkla yapılabileceğini söylüyor. Başvurusu alınan vatandaşa, en geç bir hafta için bir ödeme tablosu hazırlanıyor. Tabloda, borçlu kişinin borcunun ne kadarından vazgeçildiği, hangi tarihte ne kadar ödeme yapacağı bilgileri veriliyor. Tabloda peşin ödeme yapılması halinde, toplam ne tutarda ödeme yapılacağı bilgisi de yine yer alıyor.

İnternet vergi dairesinin sistemine girmek için ayrıca özel bir şifreye gerek yok. E-devlet şifresi olan kolaylıkla sisteme erişebiliyor ve başvurusunu da yapabiliyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.