Bankacılık Sektörü Yeni Düzenleme İle Gündemde

Bankacılık Sektörü Yeni Düzenleme İle Gündemde

Bankacılık sektörü yeni bir düzenleme ile gündemde. Artık müşteriler, ıslak imzaya ihtiyaç olmadan dijital ortamdan işlemleri kolaylıkla halledecek.

Bankacılık sektörü yeni bir düzenleme ile gündemde. Artık müşteriler, ıslak imzaya ihtiyaç olmadan dijital ortamdan işlemleri kolaylıkla halledecek.

Bankacılık sektörü yeni düzenleme ile büyük gelişmeler sağlamaya devam ediyor. Artık şubeye gitmeden, ıslak imza gerekmeden dijital ortamda banka hesabı açılması kolaylaşacak. Özellikle müşteri, uzaktan kimlik tespiti yapacak. Bu sayede banka şubesine gitmeden müşteri kaydı oluşturulması mümkün olacak.

Bununla birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, "Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı" hazırladı.

Hayata geçen uygulama sayesinde bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanmıştır. Artık ıslak imza zorunluluğu kalkacak. Bir çok ülkede daha önceden hayata geçen bu uygulama, Kovid-19 salgınıyla birlikte ülkemizde işleyişe girdi.

Uygulama, salgın sebebiyle uygulanan sosyal mesafe ve dışarı çıkma kısıtlaması şartlarıyla birlikte daha önemli bir hal aldı.

Gerçek kişilerin uzaktan kimlik tespiti, banka çalışanı ile fiziksel olarak aynı ortamda olmadan görüntülü konuşularak iletişim kurulacak. Görüntülü konuşma sırasında yoğun güvenlik kuralları geçerli.

bddk.png

MÜŞTERİ OLMA SÜRESİ 10 DAKİKA

Kağıt ve doküman kullanımına gerek kalmadan hizmet için kullanılan gereçler en aza düştü.. Bu sayede kısa zamanda çok iş kavramıyla mesafelerin önemi azalacaktır.

Türkiye’de tamamen dijital olarak uzaktan kimlik tespiti yapılabilmesi 26 Haziran 2020 tarihinde 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nda yer aldı.

31405 sayılı Resmi Gazete ’de, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik'te gerçek kişilerde uzaktan kimlik tespiti yapılmasına ilişkin hükümler yer aldı. Bu sayede yönetmelik 1 Mayıs 2021'de yürürlükte. Mayıs ayından itibaren uzaktan müşteri olma süresi 10 dakika gibi kısa sürede olacak. Uzaktan müşterilerin kabulü, bankacılık sektöründe sarsılmaz yapısı olması beklenmekte.

Ek olarak, mevcut müşterilerin bankacılık işlemleri, yazılı şekli olacak sözleşme ilişkisi, dijital ortamda kuruluyor.

Sektör temsilcileri, bankaların hizmet maliyetinin düşeceğini ve müşteri deneyiminin zenginleşeceğini dile getirdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.