Balıkçı Esnafının Hamsi isyanı: 10 Günde Büyüyecek Mi?

Balıkçı Esnafının Hamsi isyanı: 10 Günde Büyüyecek Mi?

Balıkçı esnafının hamsi isyanı: 10 Günde büyüyecek mi? Balıkçılar hamsi avı yasağına tepkili. Diğer ülkelerin de avlanması engellenmeli görüşündeler.

Balıkçı esnafının hamsi isyanı: 10 Günde büyüyecek mi? 
Balıkçılar hamsi avı yasağına tepkili. Diğer ülkelerin de avlanması engellenmeli görüşündeler.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 10 gün süreyle hamsi avını yasakladı. Bu kararı da, geniş bir konsorsiyum kurarak aldıklarını duyurdu. Ekmeğini balıkçılıktan çıkaranlar, karara isyan etti.

hamsi.jpg

BUNU FABRİKALAR ALMIYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan balıkçılar, "Bu seneki tebliğde bu yayınlanmıştı. 10 gün yasağın olabileceğini, bakanlığın buna müdahale edebileceğini önceden duyurmuşlardı. Küçük çaplı ince hamsiler var ancak zaten bunu fabrikalar almıyor.

YASAĞI 20 GÜN YAPALIM

Fakat şu çarpıklığı ortadan kaldırmak istiyoruz. Balıklar 10 günde büyüyecekse yasağı 20 gün yapalım balıkların hepsi büyüsün. Bir balık 10 günde ekonomik boyuta ulaşamaz. O balığın 10 günde bizim suları terk edeceğine inanıyoruz.

BÜTÜN KARADENİZ ÜLKELERİNDE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI

Aslında bütün Karadeniz ülkelerinde işbirliği yapılmalıydı. Eğer hamsi tutulmayacaksa Yunanistan'da Bulgaristan'da Romanya'da Ukrayna'da Gürcistan'da da tutulmamalı. Ama bahsi geçen ülkelere karışma gibi bir yetki olmadığı için orada 5, 6, 7 santimetre boyutundaki balıkları avlayabiliyorlar.

hamsi-001.jpgBu durum bizi de etkiliyor. 10 günde büyüme hesabını yapıyoruz ancak hangi bilimsel veriye bakarak yapıyoruz o da şaibeli. Burada balığı tutturmuyorsunuz, daha sonra bahsettiğim ülkelerden ithal edip onların ekonomisine katkı sağlıyorsunuz.

10 GÜNDE Mİ BÜYÜYOR BİR BALIK

Bu gibi kararların bilimsel araştırmaya dayalı olması gerekiyor Hamsinin anatomisine göre 10 günde mi büyüyor bir balık' Kimse kimseyi kandırmasın. Tedbir amaçlı alınabilir bir karar fakat biz zaten küçük balığın avlanmasını da satılmasını da istemiyoruz" dediler.

İNCE HAMSİLER TUTULUP, FABRİKALARA VERİLİYOR

Başka balıkçılar da kararın yanlış olduğunu, çünkü bir balığın 10 günde büyümeyeceğini belirterek, "Gürcistan'da Azerbaycan'da ince hamsiler tutulup, fabrikalara veriliyor. Bizim de hamsimiz olmayınca o ülkelerden ithal edeceğiz.

Ben denizde kıyı balıkçılığı yapıyorum ve hep ince hamsi olduğunu görüyorum. Küçük hamsinin tutulmasını desteklemiyorum, piyasaya sürülmemesi lazım.

EN İYİ ÇÖZÜM, HAVUZ BALIKÇILIĞINA BİR ÇARE BULUNMASI

Bunun için en iyi çözüm, havuz balıkçılığına bir çare bulunması, hamsi fabrikaları en az bir seneliğine kapatılsın ondan sonra böyle bir sorun daha yaşanmaz Balığın 10 gun içinde büyümesinin imkânı yok" açıklamasında bulundular.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.