Ayçiçek Yağına Zam Geldi, Vatandaşlar Durumdan Şikayetçi!

Ayçiçek Yağına Zam Geldi, Vatandaşlar Durumdan Şikayetçi!

Ayçiçek yağına zam geldi, vatandaşlar durumdan şikayetçi!Ayçiçek yağına zam geldiği söyleniyor peki ama bu dönemde Ayçiçek yağının fiyatı neden yükseliyor?

Ayçiçek yağına zam geldi, vatandaşlar durumdan şikayetçi!
Ayçiçek yağına  zam geldiği söyleniyor peki ama bu dönemde Ayçiçek yağının fiyatı neden yükseliyor?

Ayçiçek yağına yüzde 20'lik zam geldi neden zam geldiğini anlayamıyor. Ayçiçek yağının fiyat artışının hem yurt içi hem de yurt dışı kaynakları nedenleri bulunuyor. Ayçiçek yağındaki fiyat artışının yurtdışı piyasalardan kaynaklandığını söyleyenler de var bunun dışında iklim değişikliği ve pandemiden kaynaklanan sorunlar Ayçiçek yağının fiyatındaki artışın süreceğini söylüyor.

aycicek-yagi.jpg

İTHALATA BAĞLILIK EN BÜYÜK ETKEN!

İthalata bağlılık en büyük etken! Türkiye'nin Ayçiçek yağında ithalata bağlılığı fiyat artışın temel nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye istatistik kurumunun açıkladığı verilere göre Ayçiçek yağının yıllık fiyat artışı %48. Türkiye istatistik kurumu konuyu yönelik açıklama yaparak Ayçiçek yağının bir kilosunun Aralık 2019 ile Aralık 2020 tarihleri arasında bir yılda tam %48 arttığını yani bu artışın 16 TL'yi açtığını söylüyor.

SON 1 YILDA %52,3 ORANINDA ARTIŞ

Son 1 yılda %52,3 oranında artış! 6,4 oranında sadece Aralık ayındaki artışın olduğunu söyleyerek önümüzdeki dönemlerde Ayçiçek yağının fiyatının daha da artacağı belirtildi. Bunun dışında alınan verilere göre Ayçiçek yağının %52,3 arttığı söylendi.

Öte yandan Ayçiçek yağının dolar cinsinden ithalat fiyatı değişmese de TL'nin Türk lirasının döviz kurları karşısında değer kaybetmesi ile zamlar meydana geliyor.

Konuya yönelik veri paylaşımı yapan Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü tarım cinsinden hesaplanan bitkisel yağ fiyatlarını bir yılda yüzde yirmi 5,7 arttığını ve panda binin de etkisiyle Mayıs ayında dibe vuran bitkisel yağ fiyatlarının daha da artacağını söyledi.

912 dolar olan Ayçiçek yağının ton fiyatı Kasım 2020'de 1348 dolara kadar yükseldi. Türkiye'nin Ayçiçek yağında ithalat a bağlı ülke olduğunu ve dolar cinsinden fiyat artışının yaşandığı gözlemlendi.

aycicek-yagi-001.jpg

Türkiye'nin Ayçiçek yağında dışa bağımlı ülke olmasından dolayı Ayçiçek yağındaki fiyat değişikliğinin Türkiye'deki fiyatları da etkilediği söyleniyor bunun dışında Türkiye'nin en çok Ayçiçek yağını ithal eden ülke olduğu söylendi.

2019 yılı ticaret bakanlığının Ayçiçek raporuna göre Türkiye'nin Ayçiçek yağı tüketimi toplamda 1 milyon 170 bin ton olduğu açıklandı. Başka bir açıklamada bitkisel yağ sanayicileri derneği başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’den geldi tüketicileri seslenen Tahir Büyükhelvacıgil, hammadde artışından dolayı bu artışın ürün fiyatına yansıdığını söyledi. Pandemi döneminde Ayçiçek yağının tüketimi rekor seviyeye yükselmiş. Fakat Ayçiçek yağı üretimi yapan Ukrayna Rusya ve Moldovya gibi ülkelerde kuraklık nedeniyle üretim azalmış bundan dolayı üretimin azalması ile talep artarken fiyatlarda yükselmiş.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.