Antep Fıstığından Kötü Haber: Yüzde 200 Zam Geliyor!

Antep Fıstığından Kötü Haber: Yüzde 200 Zam Geliyor!

Antep Fıstığından kötü haber: Yüzde 200 zam geliyor! Antep fıstığı mevsiminden önce çiçek açtı, kuraklık fıstığı da vurdu. Antep fıstığına zam geliyor…

Antep Fıstığından kötü haber: Yüzde 200 zam geliyor!

Antep fıstığı mevsiminden önce çiçek açtı, kuraklık fıstığı da vurdu. Antep fıstığına zam geliyor…

Gaziantep’ten çıkan ve yeşil altın olarak adlandırılan Antep fıstığı, kuraklık nedeniyle mevsiminden önce çiçek açtı. Fıstığın mevsimden önce çiçeklenmesi fiyatlarına da yansıyacak…

KURAKLIK FİYATLARA YANSIYACAK!

Kuraklık fiyatlara yansıyacak! Tüm Türkiye’de yağışların azalması kuraklık korkusu yaşatırken, diğer yandan da yağışların az olması çiftçilere ve üretim ürünlerine de yansıyor. Bunlardan biri de Gaziantep’te yetişen Antep fıstığı. Üreticiler ilerleyen yıllarda mahsul alamamaktan endişelenirken, ürünün olmamasının ise fiyatı ciddi oranda etkileyeceğini düşünüyor.

antep-fistigi-1.jpg

 ÜRETİCİ ENDİŞE EDİYOR

Üretici endişe ediyor! Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, Antep fıstığı bahçelerinde bulunan ağaçların küresel ısınmayla birlikte mevsim normallerinin üstünde sıcak olması ve kuraklık nedeniyle erken çiçek açtığını belirtti. Altun, Antep fıstığı için üreticilerin endişe duyduğunu belirtti.

Hasan Altun, ağaçların erken uyanmasının karagöz adlı hastalığa neden olacağını bunun da rekolte kaybına yol açacağını belirtti.

antep-fistigi-3.jpg

2 SENE MAHSUL OLMAYABİLİR

2 Sene mahsul olmayabilir! Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, bu mevsimde uyuması gereken ağaç dallarının erken çiçek açmasının tehlikeli olduğunu belirtti. Altun, yaşanan bu durumun ciddi zarar verebileceğini, ağaç dallarında açan çiçeklerin soğuktan etkilendiği takdirde 2 sene mahsul alımında ciddi kayıplara yol açabileceğini dile getirdi.

ÇİFTÇİNİN UMUDU BARAJDA!

Çiftçinin umudu barajda! Araban Ovası’ndaki fıstık üreticisi önümüzdeki süreçte mahsul alamamakta endişeli, çiftçiler bölgeye baraj yapılırsa fıstık ağaçlarının kurtulabileceğini umut ediyor. Rekoltede yüzde 50 oranında düşüş olabileceğini düşünen çiftçiler, bu yılın kurak geçmesi ve yağışların neredeyse hiç olmaması nedeniyle fıstıkların erken uyanmasının tehlikeli olduğunu belirttiler. Fıstıkların gözleri açıldığı vakit soğuk vurması ve ağaçların üzerindeki karagözlerin kuruması demek ağaçların ışkınlarının da kurumasın ve bu durum da ağacın kurumasına neden olacak. Kuruyan ağacın iki yıl ürün veremeyeceği belirtiliyor.

antep-fistigi-2.jpg

Araban Ovası’ndaki çiftçinin umudu bölgeye yapılacak olan Çat Barajı’nda. Çat Barajı çalışmalarına bir an evvel başlanıp su verilirse Araban Ovası’nda önemli bir sorunu ortadan kaldıracak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.