Yüz Yüze Eğitim Sınavları İptal Mi? Bakan Selçuk Konuştu

Yüz Yüze Eğitim Sınavları İptal Mi? Bakan Selçuk Konuştu

Yüz yüze eğitim konusunda yeni dönemin nasıl olacağı ile ilgili gelişmeler merak ediliyor. Yeni dönem eğitimde sınavlar iptal olacak mı?

Yüz yüze eğitim öğrencilerin heyecanla beklediği gelişmelerden biri. Peki okullar açıldığında sınavlar nasıl olacak? Covid-19 yüzünden eğitimlerine online olarak devam eden okullarda 1 Mart itibarıyla yüz yüze eğitim başlayacak. İlk aşama olarak ilkokul, 8 ve 12. sınıflar derslerine 1 Mart itibarıyla başlayacak. Bakan Selçuk sınav gelişmelerini açıkladı.

Mart ayının sonuna kadar illerdeki vaka durumunu göz önünde bulundurulacak. Bakan Selçuk yüksek riskli olan illere özel yeni kararların alınabileceğinin altını çizdi.

Sınavlar Olacak Mı?

Bakan Selçuk, okullarda sınavlar iptal olacak mı? sorunun yanıtını açıkladı. Açılan okullar Mart ayının sonuna kadar illere göre göre takip edilecek. Ardından yüksek riskli il ve ilçeler belirlenecek. Riskin yoğun olduğu illerde önce hıfzıssıhha kurulu, tespiti yapılan ille ilgili kararlar belirledikten sonra uygulamaya tabii tutacak.  Elde edilen tespitler doğrultusunda bu hafta sınav yapmayalım ya da bu okulu açmayalım gibi kararlar verecek.

Kurul takip ve sonuçlara göre vaka sayısının az riskin düşük olduğu bölgelerdeki okulları belirleyip açacak ve sınavları yapacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavların neden iptal olmaması gerektiğiyle ilgili fikirlerini beyan etti. Ayrıca öğrencilerin sorumlu olduğu konuların az olduğunu, öğrencilerin çalışmada sıkıntı yaşamayacaklarını belirtti. Bununla birlikte az konuya çalışmanın öğrencileri teşvik edeceğini de söyledi. Eğer sınavlar olmazsa konuların birikeceğinin altını çizen Selçuk konular birikmeden sınavların yapılması gerektiğini vurguladı. Ardından eğitimde gelecekle ilgili çalışmalarının olduğunu söyleyerek, hangi grubun neye ihtiyacı varsa o doğrultuda hareket edileceğini aktardı. Yapılan çalışmanın yalnızca eğitim alanını ilgilendirmediğini sağlık konusunu da ilgilendirdiğini vurguladı.

Okul Kontrollü Bir Yer

Köy okulları geçtiğimiz günlerde eğitim hayatına başladı. Ancak sırada şehirlerdeki okullar var. 1 Mart itibarıyla da illerdeki ilkokul, 8 ve 12. sınıflar başlayacak. Bakan Selçuk, sınav sürecinde olan 8 ve 12. sınıflar için temizlik konusunda hassas olduklarını duyurdu. Geçen sene LGS yapıldı ve buna rağmen vaka artmadı diyen Selçuk, bu seneki sınav kararlarının masa başında değil istişare doğrultusunda verileceğini açıkladı. Öğrencilerin okullarda devam zorunluluğu olmadığını da hatırlattı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.