Yüz Yüze Eğitim Başlıyor mu? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı!

Yüz Yüze Eğitim Başlıyor mu? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı!

Yüz yüze eğitim başlıyor mu? Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Çevrimiçi eğitim görenler, yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Cevabı haberimizde

Yüz yüze eğitim başlıyor mu? Bilim Kurulu üyesi açıkladı!

Çevrimiçi eğitim görenler, yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Cevabı haberimizde

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Yılbaşı haftasını kapsayan ve öncesinde hafta sonları uygulanan kısıtlamalara değindi ve “bilhassa yılbaşında alınan kısıtlama tedbirinin önümüzdeki günlerde kendini göstermesini bekliyoruz” dedi.

2020/12/17/okullar-acilacak-mi-001.jpg

Gazi Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi Dekanı olan Profesör Doktor Mustafa Necmi İlhan aynı zamanda Toplum Bilimleri Kurulu üyesi, İlhan koronavirüste ülkenin geldiği noktayı değerlendirdi ve yüz yüze eğitim hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

“YILBAŞI KISITLAMASI YÜZ YÜZE EĞİTİM ADINA BELİRLEYİCİ FAKTÖR OLACAK”

“Yılbaşı kısıtlaması yüz yüze eğitim adına belirleyici faktör olacak” diyen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgınının ölümcül seyrettiğini ve bu salgınla mücadele sürecinde özellikle yılbaşı haftasını kapsayan kısıtlamaların önümüzdeki günlerde kendini göstereceğini, bu sonuçların yüz yüze eğitimin başlaması adına belirleyici faktör olacağını söyledi.

Mustafa Necmi İlhan, telafi sınavlarına da değindi ve ortaokul ile liselerde yapılması düşünülen telafi sınavlarının salgının seyrine göre değerlendirileceğini vurguladı.

“4 OCAK SONRASI TELAFİ SINAVLARI YAPILABİLİR”

2020/12/30/okullar-aciliyor-mu.jpg

“4 Ocak sonrası telafi sınavları yapılabilir” koronavirüsle mücadele kapsamında bir süre daha çevrimiçi eğitim yapılacağını, yüz yüze eğitime başlanılmayacağını vurgulayan İlhan, alınacak olan kararla 4 Ocak 2021 tarihinden sonra okulların telafi sınavlarını yapabilmesinin söz konusu olabileceğini vurguladı.

Eylül ve Ekim aylarında yapılan yüz yüze eğitimi hatırlatan İlhan, “yüz yüze eğitim yapıldığı dönemde okula gelen ve gelmeyen çocuklar arasında çok büyük fark gözlenmedi, hatta okula gelen öğrenciler arasında enfeksiyonun gelmeyenlerden daha az olduğu bilgisine de ulaşıldı. Bunun sonucunda okula gelen öğrencilerin hijyen, mesafe ve maske kurallarına uyduğunu, gelmeyenlerin ise dışarıda zaman geçirerek bulaşma riski yüksek yerlerde bulunarak enfeksiyon kaptığı bilgisine ulaştık” dedi.

2020/12/30/online-egitim.jpg

“OKULLAR CİDDİ ÖNLEMLER ALIYOR”

“Okullar ciddi önlemler alıyor” diyen Mustafa İlhan, okullarda düzenli temizlik yapıldığını, sürekli havalandırıldığını ve maske ile dezenfektan temini yapıldığını, çocukların teneffüslerinin bile ayarlandığını bu anlamda okulların önlemlerinin ciddiye alınması gerektiğinin altını çizdi.

Öğrencilerin toplu biçimde bir arada bulunmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Mustafa İlhan, “Toplu bir biçimde bir arada olunmazsa bulaş en aza inecektir. Aynı koşullar sağlandığında bu dönem için okullarda bulaşma ihtimali oldukça düşük olacaktır” dedi.

Yılbaşı haftasında uygulanan kısıtlamanın hastalığın seyrini ciddi anlamda etkileyeceğini belirten İlhan, “önümüzdeki günlerde bunun sonuçlarını göreceğiz, bu durum ileride okulların yüz yüze eğitime geçip geçmeyeceği hakkında da bize bilgi verecektir” dedi.

“HASTALIK SEYRİNDE CİDDİ BİR DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜYORUZ”

“Hastalık seyrinde ciddi bir düşüş öngörüyoruz” diyen İlhan “Bazen maalesef ki ihlaller ile karşılaşıyoruz fakat buna rağmen ülke genelinde uyum oranı oldukça yüksekti. Bir süredir uygulanan hafta sonu kısıtlamaları ve ardından gördüğümüz olumlu sonuçlar yılbaşı haftasında uygulanan kısıtlamalarla kendisini daha belirgin gösterecektir. 3,4 gün süren kısıtlamalar ilerleyen günlerde bize sonuçlarını gösterecektir diye ümit ediyoruz. Kısıtlamaların sonuçlarını gördükten sonra yüz yüze eğitim hakkında belirleyici bir karara varacağımızı düşünüyorum” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.