Yurtdışında ki Çocuklar İçin Türkçe Oyun Yapıldı

Yurtdışında ki Çocuklar İçin Türkçe Oyun Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, yurtdışındaki çocuklar için sanal oyun alanı hazırladı. Bakan Selçuk “Evliya Çelebi’den esinlendik. ‘Seyyah’ ile yurtdışındaki çocuklarımıza, Türkçemizi ve kültürümüzü eğlenerek öğrenip pekiştirecekleri bir oyun hazırladık.''dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklar için temel Türkçe dil becerilerini pekiştirecek bir platform tasarladı. Özellikle yurtdışında yaşayan 6-15 yaş arasında ki çocuklar için tasarlanan platform, kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Oyunlar Türk Kültürü'nü yansıtıyor

Oyunlar Türk dilini unutturmamak ve kültürümüzü tanıtmak için geliştirilmeye devam ediliyor. Seyyah oyunu, kültürümüze ait kıyafetler tanıttı. Bu sayede çocuklar, Seyyah temalı oyun sayesinde Türkiye bölgelerinde sanal gezinti yaptı.

bilgisayar-oyunlarinin-zararlari.jpg

Günümüz Oyunları Zararlı Hal Almaya Başladı

Zamanımızın ebeveynleri, çocuklarının öğrenme becerilerinin gelişmesi için küçük yaşta teknoloji ile tanıştırmaya başladı. Erken yaşta teknoloji ile uğraşan günümüz çocukları, artık her konuda bilgili. Uzun süren oyun saatleri, çocuklara tehlike oluşturmaya başladı. Şiddet ağırlıklı oyunların sayısı arttı. Özellikle son zamanlarda yaş sınırı koyulmayan oyunlar. çocukların psikolojisini bozmaya başladı. Halbuki denetim yapan uzmanlar, ebeveynleri bu konu ile ilgili uyardı. Dikkat edilmediği takdir de çocukların geleceğinin zararlı bir şekilde etkileneceğini belirttiler.

Milli Eğitim Bakanlığı Uyardı ''Aileler, Çocuklarda ki Psikolojik Belirtilere Dikkat Etmeli''

Uzmanlara göre, şiddet arttırıcı oyunlar sebebiyle çocukların duygu durumları değişmeye başladı. Bu sebeple her 10 aileden 8'i, oyun bağımlısı olan çocukları için doktora başvuruyor. Çocuklarda şiddet eğilimi, konuşmalarında değişim, gerginlik belirtileri başlamış ise bu oyunlardan kaynaklı olabilir. Başarısızlık duygusu yaratmamak için bir an önce kontrol ele alınmalıdır. Gerekli durumlarda internet kısıtlaması getirilmelidir. Bununla birlikte bağımlılık oluşturmadan sunacağınız imkanlar ile çocuğunuzun sağlıklı bir teknolojik eğilime sahip olması belirtildi.

Özellikle ergenlik çağına giren çocuklar için teknolojinin büyük önemi vardır. İlk olarak çocuklarınıza teknolojinin zararlarını öğretilmelidir. Eğitici oyunlar tanıtılmalıdır. Bu sebeple çocuklar eğlenirken öğrenmenin önemini anlar.

Kısacası Türk veya yabancı ayırt etmeksizin yapılan eğitici oyunlar sayesinde çocuklar daha bilinçli olmaya yöneldi.

Ek olarak Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve MEB Avrupa Birliği ile ortak yapılan Seyyah oyunu, kullanıcılar tarafından telefon, tablet ve bilgisayar ortamına ücretsiz olarak indirilebilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.