Türkiye’nin En Büyüğü Başkent Ankara’da Olacak!

Türkiye’nin En Büyüğü Başkent Ankara’da Olacak!

Türkiye’nin en büyüğü Başkent Ankara’da olacak! Yapımı hala devam eden, bittiğinde Türkiye’nin en büyük kulesi olacak olan yapı 29 Ekim'de açılacak.

Türkiye’nin en büyüğü Başkent Ankara’da olacak!

Yapımı hala devam eden, bittiğinde Türkiye’nin en büyük kulesi olacak olan yapı 29 Ekim'de açılacak.

Türkiye’nin en yüksek kulesi olma unvanını şimdiden kendine yakıştıran Ankara Keçiören’deki Cumhuriyet Kulesinin hazırlıkları devam ediyor. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, gazetecilere kule hakkında bilgi verdi.

altinok-kule.jpg

“BİTTİĞİNDE TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEĞİ OLACAK”

“Bittiğinde Türkiye’nin en yükseği olacak” diyen Başkan Turgut Altınok, Cumhuriyet Kulesi’ne en yakın kulelerden biri olan Çamlıca kulesinin 153 metre, Atakule’nin 107 metre olduğunu vurguladı ve “Bizim kulemiz tam 186 metre yükseklikte, bittiğinde Türkiye’nin en yükseği olacak” dedi.

8.5 ŞİDDETİNDE DEPREME DAYANIKLI

8.5 şiddetinde depreme dayanıklı olan kule için daha önce yıkmak üzere ihale yapıldığını belirten Turgut Altınok, “kompresör getirdiler fakat gelen firma biz bunu yıkamayız diyerek gitti. Biz bu yapı için özel bir beton kullandık, 8.5 şiddetinde depreme dayanıklı olacak kulemiz” dedi.

kule-kecioren.jpg

29 Ekim 2021 tarihinde Cumhuriyet Bayramı coşkusuyla kulenin açılışını gerçekleştireceklerini belirten Altınok, “Ankara bir taraftan Cumhuriyet Kulesi’nden, diğer taraftan Atakule’den rahatlıkla izlenebilecek” dedi. “

BELEDİYEYE 2 MİLYON GELİR SAĞLAYACAK

Belediyeye 2 milyon gelir sağlayacak kule için başkan Altınok şunları söyledi, “Başkent Ankara’mıza muazzam bir eser kazandırıyoruz. Cumhuriyet kulesi 186 metre yükseklikte Türkiye’nin en uzun kulesi olacak, Çamlıca 153, Atakule 107 metre bu anlamda Keçiören’in ismi de bir ilk olacak. Çalışmalarımız süratle devam ediyor, burası için çok ciddi bir peyzaj çalışması hazırladık.

altinok-kecioren-kule.jpeg

Cumhuriyet Kulesi’nin girişi bile insanlara keyif verecek. Ankara’da kulenin tek benzeri olan Atakule’yi Büyükşehir Belediyesi Vakıflar Bankası ortaklığında yaptı. Biz Cumhuriyet Kulesi’ni ilçe belediyesi olarak kendi imkanlarımızla yapıyoruz, bu anlamda da Türkiye’de bir ilkiz. Kulenin yapımı bittiğinde Belediyeye ciddi anlamda gelir sağlayacak. Buradan aylık ortalama 1,5-2 milyon lira para kazanacak belediyemiz” dedi.

KEÇİÖREN’E İKİNCİ KULE MÜJDESİ

Keçiören'e ikinci kule müjdesi veren Başkan Turgut Altınok, Yükseltepe, Sancaktepe, Şehit Kubilay kesişiminde bir kule daha yapacaklarını belirtti. Projesi hazır olan kulenin ihalesini 2021’de yapacaklarını belirten Altınok, “Görev süremiz bitmeden onu da tamamlayacağız” dedi.

Turgut Altınok, ikinci kulenin kırk metre olmasının sebebini ise şöyle anlattı, “Yükseltepe, Sancaktepe, Şehit Kubilay kesişimi Keçiören’in en yüksek tepesi olduğu için burada kuleyi 40 metrede bırakmayı düşündük. Rakım itibariyle yüksek bir kesim olduğu için iki kulemizde Atakule ve Cumhuriyet Kulesi rahatlıkla buradan izlenebilecek, tüm Ankara ayaklarınızın altında olacak” dedi.

kecioren-kule.jpg

CUMHURİYET KULESİ’NDE NELER YOK Kİ!

Cumhuriyet Kulesi’nde neler yok ki! Çocukları düşünerek yapılan uzay terası en ön plana çıkan özelliklerinden biri, ayrıca cam fanus içinde 145 metre yüksekliğinde döner restoran da kulenin en cazip projesi. Bunların dışında kule de Paraşütle atlama noktası da macera severleri bekliyor olacak. Hediyelik eşya bölümleri, kafe ve restoranlar, Nikah, sergi salonu ve seyir terasının bulunduğu kule LED beyaz aydınlatma ile ışıklandırılacak.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.