Taptuk Emre'nin Diyarı Nallıhan

Taptuk Emre'nin Diyarı Nallıhan

Taptuk Emre'nin diyarı Nallıhan. Ankara'nın batıdaki en uç ilçesi Nallıhan'ı tanıtmak istemez misiniz? Bu yazıyı okuduktan sonra gitmek isteyeceksiniz.

Taptuk Emre'nin diyarı Nallıhan. 
Ankara'nın batıdaki en uç ilçesi Nallıhan'ı tanıtmak istemez misiniz? Bu yazıyı okuduktan sonra gitmek isteyeceksiniz.

nallihan-harita.png

Nallıhan ve civarı, çok sayıda göletin, yaylanın, caminin, türbenin ve sayısız tarihi eserin bulunduğu bir ilçedir. 

BİR TARAFINDA BOLU, DİĞER TARAFINDA ESKİŞEHİR

Nallıhan'ın bir tarafında Bolu, diğer tarafında Eskişehir vardır. 30 binden biraz fazla nüfusuyla, son derece huzurlu, asayiş olaylarıyla gündemde görmeye alışık olmadığımız küçük bir Anadolu şehridir. Şimdi küçüktür ama, tarihte Nallıhan'ın kayda değer büyüklükte bir ilçe olduğunu söyleyebiliriz.

nallihan-havadan.png

Nallıhan'a gitmek için, Ankara merkezinden önce Bolu İstanbul yönüne, Sincan'a gelindiğinde ise Ayaş Beypazarı yönüne doğru hareket etmek gerekir. Yaklaşık 140 Km'lik bir yolculuğun ardından, Beypazarı'nı geçince Nallıhan'a ulaşılır. Beypazarı'na kadar bozkır iklimi ve bitki örtüsünün etkin olduğu topraklar yavaş yavaş karadeniz iklimine döner, yavaş yavaş yeşillikler kendini gösterir.

nallihan-sokaklari.jpg

DÖRT BİR YANI TEPELERLE ÇEVRİLİ

Son virajı dönünce de Nallıhan binlerce yıllık heybetiyle sizi karşılar, o tarihi kudretini hissettirir. Dört bir yanı tepelerle çevrili olan ilçeyi güzel kılan nedenlerden biri de, kent içerisinde nazlı bir sülün gibi kıvrılan Nallıhan Çayının varlığıdır.

nallihan-sokaklari-001.jpg

17. Yüzyılda, Sadrazam Nasuh Paşa, adet olduğu üzere kent bir han bir hamam ve bir cami yaptırmıştır. Üçlemeyi gerçekleştirmiştir. Hamam zaman içinde kaybolup yitmiş ancak Han ve Cami, geçirdiği restorasyonlar sonucunda hala dimdik ayakta.

nallihan-havadan-001.png

NALLIHAN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Nallıhan ismi nereden geliyor? Şehre adını veren han da zaten bu han. Zamanında hanın kapısında, Köroğlu'nun atından düşen nal varmış da o yüzden adı Nallıhan olmuş. Tabi bu bir rivayet. Bir başka rivayete göre de, hanın üzerinde bir kemer varmış ve bu kemer de nalı andırdığı için şehrin adı da Nallıhan olmuş.

Nallıhan'da el işçiliği oldukça meşhur. Kadınların ince ince dokuduğu iğne oyaları, handaki dükkanlarda satılmaya devam ediyor.

Nallıhan'ın önemli yapılarından biri de, Sadrazam Nasuh Paşanın yaptırdığı diğer eser olan Nasuh Paşa Cami. Cami, 1911 yılında ciddi bir yangını atlatmış. Büyük hasar gören cami, Fransız bir mimar tarafından bugünkü haliyle yeniden inşa edilmiş.

nallihan-kus-cenneti.jpg

ESKİ NALLIHAN EVLERİ

Eski Nallıhan evleri, Eski Beypazarı ve Ankara evlerini andırırlar. Zaten konaklardaki bu mimari, Bolu civarında da sık sık karşımıza çıkar. Beypazarı'nda bulunan yaprak sarması, Beypazarı baklavası hatta Beypazarı havucunun bile Nallıhan'a ait olduğunu düşünen Nallıhanlılar var.

Nallıhan sokaklarında, eski soba satan yerler, kalaycılar, kömür ateşinde çay gibi size Anadolu havasını tattıracak o kadar fazla şey var ki. Kafa dinlemek istiyorsanız, imkanınız da varsa, 3-5 saat de olsa Nallıhan'a gidin. Size henüz yoldayken huzuru tattıracaktır.

Sonuç olarak Nallıhan, Ankara'nın tarihi ilçelerinden biridir. Çok değil, daha 60 yıl öncesine kadar, İstanbul ve Ankara'nın ikinci bağlantı yoludur. Eskişehir üzerinden gitmeyenler, İstanbul - Ankara arasını bu güzergah üzerinden gidiyormuş. Biz bu yazımızda; Nallıhan neden Nallıhan? Nallıhan'ın neyi meşhur? Nallıhan'ın meşhur ürünleri neler? Nallıhan'da nerelere gidilmeli? Nallıhan'da kahvaltı var mı? Nallıhan'da nerede yemek yenir? gibi sorulara cevap vermek istedik. 

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.