Polatlı'ya "Kadın Dostu Kent" Ünvanı Yakışır

Polatlı'ya "Kadın Dostu Kent" Ünvanı Yakışır

Polatlı'ya "kadın dostu kent" ünvanı yakışır. Polatlı'da kadın belediye meclis üyeleri, STK'lardan kadına dair öneriler istedi.

Polatlı'ya "kadın dostu kent" ünvanı yakışır. Polatlı'da kadın belediye meclis üyeleri, STK'lardan kadına dair öneriler istedi.

AVRUPA YEREL EŞİTLİK ŞARTI

Ankara Polatlı Belediyesinin Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını alması amacıyla, Kadın Meclis Üyelerince başlatılan çalışma kapsamında sivil toplum kuruluş temsilcilerinin konuya ilişkin görüş ve önerileri alındı.

EYLEM PLANI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI

Polatlı Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri, Polatlı'nın kadın dostu kent olması için bir araya geldi, eylem planı hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta Kent Konseyinde bir toplantı düzenlendi.

polatli-kadin-001.jpg

Kadın meclis üyeleri, bu proje kapsamında Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Belediyesi olmak üzere, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ve STK Temsilcilerini ziyaret ederek projeyi anlattılar Kent Konseyi Binasında düzenlenen toplantı ile de STK temsilcilerine proje anlatıldı, görüşleri alındı.

Projenin katılımcılara açıklanmasının akabinde söz kadının siyasetteki yerine geldi. Polatlı'da sadece 5 kadın meclis üyesi olmasının nedenleri ziyade kadın kadının dostu olmalıdır. Hep erkekleri suçluyoruz ama önce biz birbirimize dost olmalıyız."diye konuştu.

ÇOCUĞUNU BIRAKACAK YERİ OLMAYAN KADINLAR

Ayrıca gece kulüplerinde çalışan kadınların bu kapsamda sürekli göz ardı edildiğini belirten Işık, en çok şiddete uğrayanların başında bu kadınların geldiğine dikkat çekti. Daha sonra kadın eğitimi ve meslek öğrenimi açısından Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslara değinen Işık, çocuklu ve çocuğunu bırakacak yeri olmayan kadınların da bu temsilcilerine proje anlatıldı.

Kadın meclis üyeleri ayrıca görüştükleri kurum ve kuruluşların hemen hemen hepsinden olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti.

Konuya ilişkin söz alan Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Işık, "Kadın siyaset konusunda geride mi duruyor yoksa erkek egemen siyaset toplumu kadına yer vermiyor mu?" sorusuna dikkat çekti. Işık; kadınların kurslara katılabilmesi için Merkez bünyesinde kreş bulunması gerektiğini söyledi.

KADINLARIN İHTİYAÇLARINI BELİRLEME

Sonrasında söz alan Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Derya Hatipoğlu, Polatlı'da yaşayan kadınların ihtiyaçlarını belirlemek noktasında öncelikle bir anket çalışması yapılmasını önerdi.

Okur: "İhtiyaç sahibi kadınlar için organize çalışmalar yapabiliriz" Ardından Yardımseverler Derneği Polatlı Şube Başkanı Nuriye Okur söz alarak önerilerini saydı.

polatli-kadin.jpg

ENGELLİ ANNELERİNE YÖNELİK ÖNERİLER

Polatlı Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi Sorumlusu Sevim Çiçek Yıldız ise engelli annelerine yönelik önerilerini sundu. İlçede yaklaşık 3 Bin engellinin olduğunu ifade eden Yıldız, yarısının bakıma muhtaç olduğunu, ilçede atıl durumdaki hastane binaları yeniden yapılandırılıp, onların istirahatı için kullanılabilir değerlendirmesinde bulundu.

KADIN SIĞINMA EVİ OLUŞTURULMASI

Daha sonra Meclis Üyesi Canan Türker, kadın sığınma evi oluşturulması konusunda katılımcıların görüşlerini sordu. Konuyla ilgili geçmişte birçok çalışma içinde bulunan Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Işık, adresin çok kolay tespit edilebileceği sebebiyle Polatlı'da kadın sığınma evi yapılmasının pek de mümkün olmadığını dile getirdi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.