Polatlı Belediye Meclisinde Kuşçu Mahallesi Tartışması

Polatlı Belediye Meclisinde Kuşçu Mahallesi Tartışması

Polatlı Belediye Meclisinde Kuşçu Mahallesi Tartışması. Mecliste yılın ilk toplantısında, MHP - CHP arasında Kuşçu Mahallesinin imarına dair tartışma yaşandı.

Polatlı Belediye Meclisinde Kuşçu Mahallesi Tartışması. 
Mecliste yılın ilk toplantısında, MHP - CHP arasında Kuşçu Mahallesinin imarına dair tartışma yaşandı.

Polatlı'da İmar komisyonu üyesi MHP belediye meclis Üyesi İsmail Bozda tarafından meclise okunan İmar Komisyonu raporunda : ilçemiz kuşçu mahallesi 243 ada 31 parseli kapsayan alanda eko turizm kırsal turizm tesis alnına ait imar planı.

Komisyonumuzda yapılan incelemeler neticesinde idaremize sunulan imar plan tetkiki ile konu alanda emsal 050 yükseklik en çok 9 50 minimum parsel büyüklüğü 500 metre olarak yapılaşma koşulları getirildiği ancak yüksekli kararının yüksekli kararının iki kat olarak belirlenmesini planlama alanından merkezinden ayrılan park alanından.

3 metre olarak belirlenen yapı yaklaşma mesafesinin 5 metre olarak yeniden düzenlenmesi gerekçesi ile eko turizm kırsal turizm tesis alnı park alanı ve ulaşım bağlantılarından oluşan ve parsel 1/1000 ölçekli uygulama imar planını tadil edilen onayının uygun olacağı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planında belediye meclisimizce uygun görülerek öneri ile büyükşehir belediyesine sunulmasına Selami Ovacık'ın red oyuna karşılık oy çokluğu ile komisyonumuzca karar verilmiştir."dedi.

CHP REDDETTİ

CHP Reddetti. Ret gerekçesini açıklamak üzere Meclis Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından kürsüye davet edilen CHP belediye meclis üyesi Selami Ovacık ret gerekçesinde "Bu kuşçu mahallesi ile ilgili gelen plan ile ilgili çok düşündüm ve araştırdım. Son dönem bu kırsal mahallerimize özellikle hobi bahçeleri gündemdeydi.

Hobi bahçelerine hükümetin almış olduğu kısıtlamalarda gündemde olmasına rağmen hobi bahçelerinin sanki arkadan dolanırcasına hukuki anlamda dolambaçlı bir karar ile bu alınan mevzi imar planının ileride Polatlı'mız anlamında olumsuz olacağını düşündüm bu anlamda kendi grubumuz ile yapmış olduğumuz değerlendirme sonucunda da kişisel olarak da fikrim bu şekilde uygun bulmadım ve şerh düştüm konusu gündeme geldi.

Aynı zamanda bir konuyu çok öncelik ile vurgulamak istiyorum eski Karsak mahallesinde güneş enerji sistemi ile ilgili o bölgenin sulamaya dönük enerji ihtiyacının giderilmesine dönük çok önemli bir proje var.

Kooperatife ait olan bu alanda 7 bin metre civarında bu alan. Ankara İl Tarım Müdürlüğü olumsuz rapor verdi neden şahıslar gündeme gelince yada rant gündeme geldiğinde neden Ankara İl Tarım Müdürlüğü olumlu rapor verdi bunu çözmekte zorlanıyorum. Bunu sizlerin taktirine sunuyorum" dedi.

YILDIZKAYA: ENGEL OLMAK MANTIKLI DEĞİL

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise "Bir defa Selami bey şurada hata yapıyor hobi bahçelerinin yasaklanması konusu hükümetin aldığı bir karar değil meclisin aldığı bir karar bütün partilerin mecliste grubu bulunan bütün partilerin oyu ile geçen bir karar doğru bir karar. Yıldızkaya: Engel olmak mantıklı değil. 

2021/01/04/polatli-belediye-meclisi-001.jpgCHP de diğer partilerde buna evet verdi. Şimdi burada maksat hobi bahçesi yaptırmamak değil. Maksat tarım arazileri üzerine hobi bahçeleri yaptırmamak. Buradaki maksat imarsız bir şekilde yapılaşmayı engellemek, bu vatandaş gitmiş ilgili kurumların tamamını görüşlerini almış, bildiği kadarıyla 18 kurum bizim talebimiz.

Hepsinden olumlu görüş alarak bu işi yasal hale getirmiş yasal hakkı zaten bunu aydınlatmak isterim. Yani hobi bahçesi konusu bundan ayrı bir konu.

2021/01/04/polatli-belediye-meclisi-002.jpg

BÖLGE BÜYÜK OVA İÇİNDE KALDI

Bölge büyük ova içinde kaldı. Bir diğer konu Eski Karsaktaki GES Projesi konusu aynı bölgede bizim de bir talebimiz oldu Polatlı Belediyesi olarak o da ret oldu. Neden biliyor musunuz orası büyük ovanın içinde kalıyor. Yani buradaki kooperatiflerin işini engellemek amacı ver ne de bizim işimizi engellemek amacı var.

Bizimde bir projemiz vardı hazırlıklarımızı yaptık çağrı mektubu noktasına getirdik meseleyi fakat bölge büyük ova içinde kaldığından bizim Polatlı Belediyesi'nin mülkiyeti olan araziye de tarım bakanlığından tarım dışıdır diye bir görüş alamadık. Bunu da buradan bilinmesini isterim.

Tabi İl Tarım Müdürlüğünün kararları onları bağlar ben onların avukatı değilim ama bununda bilinmesini isterim. Yani vatandaş yasal bir şekilde yapmak istiyor bizde yasal yapın diyoruz. Buna engel olmak çok da mantıklı olmasa gerek." dedi

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.