OSTİM Teknik Üniversitesi Azerbaycan Teknik Üniversitesiyle Akademik İş Birliği Yaptı.

OSTİM Teknik Üniversitesi Azerbaycan Teknik Üniversitesiyle Akademik İş Birliği Yaptı.

OSTİM Teknik Üniversitesi Azerbaycan Teknik Üniversitesiyle akademik iş birliği yaptı. Tören, YouTube kanalı üzerinden canlı gerçekleştirildi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Azerbaycan Teknik Üniversitesiyle akademik iş birliği yaptı. Tören, YouTube kanalı üzerinden canlı gerçekleştirildi. Ankara'nın üniversitelerinden olan OSTİM Teknik Üniversitesi

“TÜRKİYE VE AZERBAYCAN BİR ELMANIN İKİ YARISI GİBİ”

“Türkiye ve Azerbaycan Bir Elmanın İki Yarısı Gibi” Türkiye ve Azerbaycan Akademik İş Birliği Töreni açılış konuşmasını Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam yaptı. Dr. Serdar Çam konuşmasında: Her ne kadar farklı dillerde, kültürlerde iletişim çağında imkanlarımızı geliştirirken dil yeteneklerimizi, becerilerimizi çocuklarımıza aktarırken, sağlam bir şekilde bakmaya çalıştığımız ve gurur duyduğumuz o ihtişamlı ortak geçmişimizin korunması ve yaşatılması noktasında önemli bir çaba ortaya konmuştur. Bu vesileyle Ostim Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünü takdir ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Azerbaycan’nın bir elmanın iki parça yarısı gibi olduğunu vurgulayan Çam, ayrımızın gayrımızın olmadığı bir dünyada pek çok değeri yakaladıkça, buldukça, keşfettikçe paylaşmamız gereken bir süreci daha da verimli bir şekilde görmüş olduğumuzu belirtti.

ostim-teknik-universitesi.jpg

Kültürü korumak ve geliştirmenin hepimizin görevi olduğunu dile getiren Çam, ortak tarihten gelen bir vazifemizin olduğunu, ecdadımızın, dedelerimizin en güzel şekilde görevlerini yerine getirdiğini ve bize devrettiğini belirterek bizler de bu dönemde yapacağımız çalışmalarla gelecek nesillere o mirası devredip görevimizi tamamlayacağımızı ifade etti.

Konuşmasının sonunda karşılıklı olarak elimizdekileri kardeşlik ile paylaşmamızı vurgulayan Çam, “böylelikle iki güçlü devletin iş birliği ile ortaya çıkan o ihtişamdan ve o güçten bütün dünyanın istifade etmesini sağlayabiliriz.” dedi.

“İKİ DEVLET TEK MİLLET: TÜRKİYE - AZERBAYCAN”

“İki Devlet Tek Millet: Türkiye – Azerbaycan” Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker konuşmasında: “İki devlet tek millet olarak tanımladığımız ve kardeşçe bugünlere kadar dostluğumuzu ve dayanışmamızı pekiştirdiğimiz Azerbaycanlı dostlarımızın her zaman yanında olduğumuzu göstermeye gayret ettik. Üniversitelerimizin yaptığı bilimsel çalışmaları beraber değerlendirmeleri kıymetli, yerli üretim milli bağımsızlık için çok kıymet arz ediyor.” dedi.

Her alanda olduğu gibi kültürel alanda da dilin uluslararası ilişkilerde önemi ve sağlıklı bir şekilde öğretilmesine dikkat çeken Şeker, “bu çalışmaların dostlarımızla paylaşılması kıymetli. Buna benzer çalışmaların giderek artması arzumuz. Karşılıklı bilim insanlarının akademik düzeyde ortaklaşa projelerde beraber olmaları kıymetli. OSTİM Teknik Üniversitesi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasındaki bu iş birliği sıcak bir çalışma ortamı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“‘TEK MİLLET İKİ DEVLET DÜNYADA TEK”

“‘Tek Millet İki Devlet Dünyada Tek” Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Isa Habibbayli konuşmasında, iki ülke arasındaki ‘Tek Millet İki Devlet’ şiarının dünyada tek olduğunu bir başka örneğinin bulunmadığını, her alandaki iş birliklerimizin eğitim alanında da devam edeceğini ve daha da ileriye taşınacağına inandığını belirtti.

Habibbayli, ortak edebiyat, dil ve tarih alanında süre gelen ve Dede Korkut’tan bugüne ortak kültürel mirasımızın bu iş birliğiyle perçinlendiğini Azerbaycan Teknik Üniversitesi ile OSTİM Teknik Üniversitesi arasındaki bu iş birliğinin 21. yy’da meydana gelen teknolojik gelişmelerin ışığında ve yabancı dillerin öğretimi konusunda oluşan bu iş birliğinin geleceğimize ışık tutacağına inandığını ifade etti.

Habibbayli, “Azerbaycan’daki diğer üniversitelerde de bu kitaplar yaygınlaştırılacak, Azerbaycan İlimler Akademisi de bu konuda gerekli desteği verecektir” dedi.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DAYANIŞMA DOSTLUĞUMUZU PERÇİNLEDİ”

“İki Ülke Arasındaki Dayanışma Dostluğumuzu Perçinledi” Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün konuşmasında, “OSTİM Teknik Üniversitesi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi Karabağ zaferindeki Türkiye ve Azerbaycan arasındaki büyük dayanışma hem dostluğumuzu, kardeşliğimizi perçinledi, yeni nesillere bu dostluğun nelere maluk olduğunu gösterdi. Asgari zaferlerimizi iktisadi kültürel kalkınma zaferleriyle taçlandırmazsak tarihteki rolümüzü oynamayız. En büyük iş eğitimdir, kültürdür. Bu konuda kendi geleceğimizi inşa etmektir.” dedi.

“KARDEŞ ÜLKE KARDEŞ ÜLKEYE İNSAN YETİŞTİRDİ”

“Kardeş Ülke Kardeş Ülkeye İnsan Yetiştirdi” Azerbaycan’ın Türkiye’deki Eğitim Müşaviri Dr.Najiba Nasibova konuşmasında, OSTİM Teknik Üniversitesi ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasındaki iş birliği çok önemli olduğunu, OSTİM Teknik Üniversitesi başka üniversitelerden farklı olarak mühendis yetiştirmek için sanayinin içerisinde kurulan bir üniversite olması sebebiyle çok değerli olduğunu vurguladı. Dr. Najiba Nasibova, Kardeş ülkenin kardeş ülkeye insan yetiştirdiğini belirterek, “böylece kardeş ülkenin mensupları bugün ülkemizde çok aktif faaliyetlerdedir” dedi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.