Orman Alanlarına Yapılaşma İznine Dair Düzenleme

Orman Alanlarına Yapılaşma İznine Dair Düzenleme

Orman alanlarına yapılaşma iznine dair düzenleme. Ormanlardaki imarın nasıl olacağına dair düzenlemede çok önemli değişiklik.

Orman alanlarına yapılaşma iznine dair düzenleme. 
Ormanlardaki imarın nasıl olacağına dair düzenlemede çok önemli değişiklik.

Ankara'daki Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşüldüğü dönemde büyük tartışmalara neden olan kanun, yeni hükümet etme sistemine göre düzenlenerek gündeme geldi.

orman-002.jpg

ORMAN ALANLARINDA İMAR VE YAPILAŞMANIN DA YOLU AÇILACAK

Düzenlemeyle orman alanlarında imar ve yapılaşmanın da yolu açılacak. Yasanın görüşmeleri sırasında da genel kurulda da komisyonda da tartışmalar yaşanmıştı.

CUMHURBAŞKANINA SUNACAK MAKAM DA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI OLACAK

Eski düzenlemede, orman alanlarının imarı için bakanlar kurulunun çalışma yapıp Cumhurbaşkanına sunması şeklinde bir yol izleniyordu. Düzenlemenin bu halinde, Çevre Bakanlığı teklif hazırlayacak ve Cumhurbaşkanına sunacak makam da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olacak.

Çevre ve şehircilik bakanlığının sunduğu tavsiyeler sonrasında, Cumhurbaşkanı mevcutta orman şeklinde görülen yerleri, orman alanı değilmiş gibi bir şekle bürüyebilecek. Yine Cumhurbaşkanı, orman alanlarının sınırları konusunda da söz sahibi olacak ve bazı yerleri ormanlık vasfından çıkarabilecek.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre düzenlemeyle birlikte özellikle Akdeniz bölgesi, Ege bölgesi, Marmara bölgesi ve Karadeniz bölgelerindeki orman alanlarında yapılaşmanın hızla artabileceği iddia ediliyor.

orman.jpgorman-002.jpg

ORMAN DÜZENLEMESİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Orman düzenlemesinden kimler yararlanacak? Habere göre, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle birlikte, üzerinde en az 5 adet bina ya da ev, ahır, samanlık, ambar, ağıl, avlu gibi yapıların bulunduğu orman alanları ‘yerleşim yeri' olarak nitelendi. Yani ormanlık alan sınırları içerisinde ağılı, ahırı, samanlığı olanlar ilgili yerlere başvuru yaparak bu yerlerin imara açılarak yapılaşmasını talep edebilecekler.

Orman alanının sınırlarına karar verecek kurum, fiilen hükümet olacak. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde uzun yıllar görev yaptıktan sonra emekli olan öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı, yapılan düzenlemenin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olduğunu ifade etti.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.