Kültür Bakanlığının 2020 Yılı Karnesi Başarılı

Kültür Bakanlığının 2020 Yılı Karnesi Başarılı

Kültür Bakanlığının 2020 yılı karnesi başarılı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz 2020 yılında Kültür Bakanlığının çalışmalarını anlattı.

Kültür Bakanlığının 2020 yılı karnesi başarılı. 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz 2020 yılında Kültür Bakanlığının çalışmalarını anlattı. 

Özgül Özkan Yavuz, "İstanbul'u anlatmaya ne ciltlerce kitap yeter ne de sayısız şiir, şarkı, resim, fotoğraf, film" diyerek başladığı sözlerine, "İstanbul'un kendisi sürekli oluş halinde bir sanat eseri gibi gelir bana" cümlesiyle devam etti.

İSTANBUL TEK KELİMEYLE BÜYÜLEYİCİ

Her bir sokağı, her bir yapısı, yıllar içinde biriken tecrübelerin izlerini yansıtır ve İstanbul tek kelimeyle büyüleyicidir. İstanbul, ülkemizde kültür-sanatın kalbi olduğu gibi beynidir de aynı zamanda. İstanbul, yerel ve uluslararası düzeyde sayısız kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan bir dünya kenti...

ozgul-ozkan-yavuz.jpg

24 SAAT CANLI SOSYAL HAYATI

24 saat canlı sosyal hayatı, mimari şaheserleri, çok sayıda sinema ve tiyatrosu, kütüphaneleri, galeri ve kültür merkezleri, her disiplinden sayısız sanatçısı ve sanata meraklı kent halkı ile hepimizin göz bebeği.

Küresel salgına ve etkilerine gelecek olursak, bütün sektörler gibi kültür-sanat sektörlerini de olumsuz etkiledi haliyle. Salgınla mücadele etmek için getirilen kısıtlamalar, doğal olarak kültür-sanat etkinliklerine büyük oranda sekte vurdu. Konserler, sergiler, temsiller ertelenmek ya da iptal edilmek zorunda kalındı.

SANAL DÜNYANIN OLANAKLARI

Bu süreçte her alanda olduğu gibi kültür-sanat alanında da sanal dünyanın olanaklarından daha yoğun biçimde yararlanmaya başladı sanatçılar.

Pek çok yeni ifade imkânları ve izleyiciye ulaşma yöntemleri kullanılmaya başlandı. Sanal ortamlar, sanal ifade biçimleri zaten önemli bir atılım içindeydi.

ozgul-ozkan-yavuz-002.jpg

"EVDE KAL" KAMPANYASI DÜZENLEDİK.

Küresel salgın, bu atılımın hızını daha da ivmelendirdi. Salgının başından bu yana biz de Bakanlık olarak halkımızın sanatla ve kültürle iç içe olabilmesini, sanatın iyileştirici gücünden yararlanabilmesini temin etmek için kültür, sanat ve spor dünyamızdan önde gelen isimlerle "Evde Kal" kampanyası düzenledik.

"Sanat Cepte, Kitapla Kal, Sanat Heyecanı Evimizde, Uzak Ama Birlikte, Hayat Eve Sığar" sloganlarıyla Bakanlığımız kültür-sanat kurumları, etkinliklerini sanal ortamda çevrimiçi olarak halkımıza sundu.

YouTube kanalımızdan operalar, konserler, yetişkin ve çocuklara yönelik tiyatro oyunları paylaştık. TRT'de arşiv konserlerimiz ve temsillerimiz yayınlandı. Ayrıca, Etkin Kütüphane programıyla halkımızla buluşmaya devam ediyoruz. Müzelerimiz koleksiyonlarını sanalmuze.gov.tr adresinden paylaşıyor.

Bu sayede, fiziki ortamda sanattan uzak kalmanın sıkıntısını gerek İstanbullular gerek bütün Türkiye için bir nebze olsun azaltmaya çalıştık.

Biliyorsunuz, mart ayından itibaren küresel salgının etkileriyle baş edebilmek için çeşitli önlem paketleri uygulanıyor. Biz de Bakanlık olarak girişimlerde bulunarak, kültür-sanat dünyasının da yayınlanan tebliğlerin kapsamına alınıp, getirilen avantajlardan yararlanmalarını sağladık.

Böylece özel tiyatro, müzik, yayıncılık gibi sanatsal hizmet sektörlerinde faaliyette bulunan kültür sektörünün önemli paydaşlarının mücbir sebep halinde olduğu kabul edildi.

ozgul-ozkan-yavuz-001.jpg

KDV ORANLARI YIL SONUNA KADAR YÜZDE 1'E İNDİRİLDİ

Konser, fuar ve lunapark giriş ücretlerinin KDV oranları yılsonuna kadar yüzde 8'e; sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretlerinin KDV oranları yıl sonuna kadar yüzde 1'e indirildi.

İş yeri kira stopajı yüzde 20'den yüzde 10'a indirilerek, kiracı olarak faaliyetlerini yürüten tüm sektör paydaşlarına destek sağlandı. Bunların yanı sıra sanat faaliyetlerinin salgın döneminde de sürdürülebilmesi ve vatandaşlarımızı sanatla buluşturabilmek için 209 projeye yaklaşık 44 milyon TL destek sağladık.

Yine eser sahibi ve sanatçıları temsil eden meslek birliklerine 2020 yılı giderleri desteklerimizi iki katma çıkarttık. 48. İstanbul Müzik Festivali, Roman Müzisyenler Büyük Türkiye Orkestrası - Müzik Hayattır gibi projeler de desteklenerek, bu süreçte müzisyenlerin faaliyetlerini sürdürmesini amaçladık.

Bakanlık olarak gerek etkinlik destekleriyle gerek proje destekleriyle, gerekse ödüllü yarışmalarla tiyatrolarımızın, sinemamızın, müzik sektörümüzün, yayıncılığımızın, görsel sanatlarımızın, gelenekli sanatlarımızın ve her tür sanatımızın her zaman arkasındayız.

Ancak bu süreçte desteğimizi daha da artırdık. Örneğin, 2019-2020 sanat sezonu için özel tiyatrolarımıza ayırdığımız 6 milyon 100 bin TL desteği, 2020-2021 sezonunu kapsayan dönemde küresel salgın koşullarını da göz önüne alarak yaklaşık üç buçuk kat artırdık ve 21,5 milyon TL'ye çıkardık.

Geliştirdiğimiz Dijital Tiyatro Kütüphanesi Projesi ile 467 tiyatro oyununun dijitalleştirilmesi için özel tiyatrolara 9,5 milyon TL tutarında destek sağladık.

İlgili Haberler
Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.