İç Anadolu'da Bir Termal İlçe: Kızılcahamam

İç Anadolu'da Bir Termal İlçe: Kızılcahamam

İç Anadolu'da bir termal ilçe: Kızılcahamam. Ankara'nın yanı başında doğa ve tarih ile iç içe, şifalı suların kaynağı Kızılcahamam'ı tanıyalım mı?

İç Anadolu'da bir termal ilçe: Kızılcahamam. 
Ankara'nın yanı başında doğa ve tarih ile iç içe, şifalı suların kaynağı Kızılcahamam'ı tanıyalım mı?

Başkent Ankara'dan yola çıkınca, sakin bir seyirle en fazla 1 saatlik yolculuğun ardından, tepeden inerken görürsünüz Kızılcahamam'ı. Kızılcahamam'da yerleşim tam olarak ne zaman başladı net olarak bilinmez ama ilk çağlara kadar dayandığını tarihi kalıntılardan söylemek mümkün. Hititler'e uzanan bir tarihi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Frigler, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar da ilçenin bugün kurulduğu alanda yaşamışlardır.

kizilcahamam-1.jpg

OĞUZ TÜRKLERİ KIZILCAHAMAM'A GELMİŞTİR

Ve 1071 tarihli Malazgirt Meydan Muhaberesinden sonra Türkler Anadolu'ya girmiş, Anadolu içinde ilerlemeye başlamıştır.  1071 Yılından sadece 2 yıl sonra Ankara ve çevresine yayılan atalarımız Kızılcahamam'da hüküm sürmeye başlamıştır.  Anadolu'ya gelerek yerleşen Oğuz Türkleri Kızılcahamam'a gelmiştir. Bugün Anadolu Türklüğünün çoğunluğunun ataları da Oğuzların Bozoklar ve Üçoklar olmak üzere 24 boyunun devamı niteliğindedir. Bu Oğuz Boylarının isimlerine Kızılcahamam ilçesinde ve çevresinde bir çok yerde rastlanır. Kızılcahamam ilçesinin çevresine çok sayıda eser bırakmışlardır.

kizilcahamam-tesis.jpg

Kızılcahamam içinde bilinen ilk yerleşim yeri Demirciören köyüdür ve kayıtlarda Yabanabat adıyla anılır. 1285 yılı kayıtlarında "Yabanabat" adıyla geçen yerleşim alanı bugünkü Kızılcahamam ilçesidir de denilebilir. O dönem köy olarak anılsa da bugün köklü ilçelerdendir. İlçedeki yerleşim, 1296 yılında Ankara Valisi olan İzzet Paşa tarafından bugünkü Pazar beldesine kaydırılmıştır. Kızılcahamam'ın Cumhuriyetin ilanına kadarki süreçte "Çorba" adıyla anıldığı da yine kayıtlarda yer almaktadır.

1926 yılına gelindiğinde, o dönem Ankara Valisi olan Suphi Bey, ilçeyi bugünkü olduğu yere nakletmiştir, ve şehir planlamasını bu yönde gerçekleştirmiştir. Kızılcahamam toprağı kızıla kaçar. Bölgede de sayısız kaplıca ve şifalı su vardır. Kızılcahamam isminin kaynağı da bu kızıl toprak ve şifalı sulardır. Kızılcahamam yaşayan bir ilçedir. Soğuksu Milli parkını da içinde barındırır ve burada şifa arayanlar veya şehirlerin kalabalığından kaçmak, kafa dinlemek için gelebilecekler için her türlü tesis eksiksiz bir şekilde hizmet vermektedir.

kizilcahamam-002.jpg

Soğuksu Milli Parkı içinde her yıl çeşitli etkinlikler de düzenlenir. Bunlardan biri de "Soğuksu Festivali" diyebiliriz. Her yıl Ekim ve kasım aylarına gelindiğinde ise hayvan kesimi ve canlı hayvan satışlarıyla büyükşehirlerden gelenlerin taze ve güvenli et yiyebilmelerine imkan veren "Çorak Panayırı" düzenlenir. Kızılcahamam, sadece şifalı su değil maden suyu yönünden de zengindir. Bazıları Belediye tarafından işletilen büyük ve küçük kaplıca tesisleri yine ilçede yer alır. Kızılcahamam kent merkezine 16 kilometrelik mesafede, Güvem bucağının 2 kilometre uzağında Sey Hamamı Kaplıcası adıyla anılan kaplıca bilinen en şifalı kaplıcadır.  Burdaki şifalı sular; romatizmal hastalıklardan, eklem ve omurga kireçlenmelerine, dolaşım bozukluklarından, lumbago ve siyatik gibi hastalıklara kadar çok sayıda hastalığında tedavisinde sonuç verir.

kizilcahamam-003.jpg

ORMAN YÖNÜNDEN DE SON DERECE ZENGİN

Kızılcahamam orman yönünden de son derece zengindir. Hatta Başkent Ankara il sınırları içinde en yoğun orman örtüsüne sahip olan ilçe Kızılcahamam'dır demek yanlış olmaz. İlçe sınırları dahilinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, yoğun bir nüfusu bünyesinde barındıran Başkent Ankara'nın akciğeri konumundadır bile denilebilir. Kızılcahamam, sahip olduğu bu özellikleri ile hem Ankara'dan hem de Bolu, Kastamonu, Çankırı gibi yakın bölgelerden akın eden insanların dinlenip hoşça vakit geçirdiği sakin ve huzur veren bir yerdir.

ANKARA'NIN SUYUNU DA SAĞLAR

Kızılcahamam'da yer alan, Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar barajları nüfusu 5 milyona dayanan Ankara'nın suyunu da sağlar. Kızılcahamam İç Anadolu Bölgesindedir ve karasal iklim görülür ancak, barajlar ve Karadeniz bölgesine olan yakınlığından dolayı Batı Karadeniz iklimi özelliklerini de taşır diyebiliriz. Zira İç Anadolu bölge genelinde Kızılcahamam'daki kadar yoğun orman görmek mümkün değildir. Bu ormanlar nedeniyle yağış da diğer iç anadolu kentlerine göre daha fazla düşer Kızılcahamam'a.  İlçede ortalama sıcaklık 11 derecedir. Görülen en yüksek yüksek sıcaklıksa Ağustos ayında 34 derece, en düşük sıcaklık olarak da Şubat ayında -20 derece olarak tespit edilmiştir.

Yukarıda okuduğunuz makalede, Kızılcahamam ilçesinin tarihini, geçmişini, meşhur yerlerini, ürünlerini, Kızılcahamam'da yapılan etkinlikler neler, Kızılcahamam nerede, Kızılcahamam'a nasıl gidilir, Kızılcahamm ne zaman kurulmuştur sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Kızılcahamam'da iklim nasıl? Kızılcahamam'da hava durumu nasıl? Kızılcahamam Ankara'ya ne kadar uzak sorularına cevapları da yine bu makalede bulabilirsiniz.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum