Hükümet Harekete Geçti! Veriler Ülkede Kalacak

Hükümet Harekete Geçti! Veriler Ülkede Kalacak

Hükümet harekete geçti! Veriler ülkede kalacak!Whatsapp’ın dayatmasının ardından, hükümet güvenli dijital deponun tamamlanması çalışmalarını hızlandırdı.

Hükümet harekete geçti! Veriler ülkede kalacak!
Whatsapp’ın dayatmasının ardından, hükümet güvenli dijital deponun tamamlanması çalışmalarını hızlandırdı.

Türkiye’de Whatsapp’ın almış olduğu kararlar, acil önlem alınması meselesini de gündeme getirdi. Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, gerekli fizibilite çalışmalarını bir süredir devam ettirdiği “Ulusal Kamu Entegre Merkezi’nin inşaatına bu yıl başlama kararı aldı. Merkez Başkent Ankara’da kurulacak. Bu şekilde Türkiye’nin verileri yine ülkede kalacak.

siber-guvenlik.jpg

308 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan tesisin teknolojik ekipmanları için 15 bin metrekare beyaz alan oluşturulması planlanıyor. Sistemler nükleer ve elektromanyetik saldırılarda bile kesilmeyecek şekilde tasarlanacak.

YERİN ALTINDA VE GİZLİ OLACAK

Yerin altında ve gizli olacak! Dört bölgeden oluşacak olan bu büyük tesisin birinci bölgesinde toprağın altında gömülü bir bölüm olacak. Nükleer bir saldırı dahi olsa etkilenmeyecek olan bu tesisin kendisini kapattığında aylarca içerideki personel için hem yaşam alanı olması hem de hizmetin hiç kesintiye uğramadan devam etmesi planlanıyor. Ulusal güvenlik nedeniyle tesisin yeri hakkında tüm bilgilerin saklı tutulması planlanırken, projenin gerçekleşeceği adres ve çevresi de güvenli alan ilan edilerek bölgede yerleşim ve konut alanlarına izin verilmeyecek.

siber-guvenlik-3.jpg

ÜLKENİN VERİSİ DIŞARI ÇIKMAYACAK

Ülkenin verisi dışarı çıkmayacak! Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerçekleştireceği Ulusal Kamu Entegre Merkezi ile Türkiye’deki verinin yine ülkede kalması sağlanacak. Geçtiğimiz aylarda fizibilite ihalesi gerçekleşen projenin, çalışmalarına başlanarak veri merkezi ile kamuya ait bilgi işlem kaynaklarının kontrol edilmesi, verilerin saklanması, tek bir noktadan sunulması ve işletilmesi için yüksek düzeyli güvenliğin sağlandığı yedi yirmi dört hizmet sunacak olan yönetilebilir bir ekosistem hazırlandı.

SİBER KALKAN İLE KORUNACAK

Siber kalkan ile korunacak! Ulaştırma Bakanlığı’nın hayata geçireceği Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile hepsi kendi merkezini kurmuş olan kurumların farklı harcamalar yapmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Tek bir noktadan yönetimin sağlanması ile siber güvenlik tehditlerinin önüne geçilebilecek ve bilgi güvenliği bakımından daha güçlü bir alt yapı oluşturulacak.

siber-guvenlik-1.jpg

Hazırlanan projenin fizibilite çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu bilgisi paylaşılırken, özellikle Whatsapp’ın Türkiye için veri güvenliği ihlali söz konusu olan kararının ardından çalışmaların daha da hızlandırıldığı ve tesisin inşaat faaliyetlerine bu yıl başlanacağı bilgisine ulaşıldı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.