Dikkat! Ankara’nın Sadece 110 Günlük Suyu Kaldı!

Dikkat! Ankara’nın Sadece 110 Günlük Suyu Kaldı!

Dikkat! Ankara’nın sadece 110 günlük suyu kaldı! Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşları uyardı: Hiç yağış olmaması halinde sadece 110 günlük suyumuz kaldı.

Dikkat! Ankara’nın sadece 110 günlük suyu kaldı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşları uyardı: Hiç yağış olmaması halinde sadece 110 günlük suyumuz kaldı.

Tüm ülke gibi Başkent Ankara'da yağışların azalmasıyla su sıkıntısını yaşamaya aday şehirlerden biri, belki de ilk sırada olanı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Ankara genelinde kullanılan içme ve kullanma suyu sağlayan barajlarda suyun ciddi anlamda azaldığı ve hiç yağış olmaması halinde yalnızca 110 günlük su kaldığını belirtti.

2020/12/10/barajlarin-doluluk-orani-yuzde-37-azalmis-durumda-kuraklik-kapida-mi-002.jpg

BAŞKENTİN SUYU BİTİYOR

Başkentin suyu bitiyor! Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Başkent Ankara’nın barajlarındaki toplam su miktarı 331 milyon 345 bin metreküp olarak bildirildi.

Yapılan açıklamada konu hakkında görüşlerini bildiren Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, suyun dikkatli ve tasarruflu kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

2020/12/10/barajlarin-doluluk-orani-yuzde-37-azalmis-durumda-kuraklik-kapida-mi-005.jpg

Erdoğan Öztürk Ankara’daki baraj doluluk oranlarının yüzde 20,91 olduğunu belirtti ve “geçtiğimiz yıllara göre 13 milyon 469 metreküp daha az miktarda suyumuz var. Eğer hiç yağış olmaz ve barajlarımıza su gelmezse 110 günlük suyumuz kaldığını üzülerek belirtebiliriz. Suyumuzun her damlası çok kıymetli” dedi.

Erdoğan Öztürk, Başkent Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan ve çevresinde bulunan Kurtboğazı, Eğrekkaya, Çamlıdere, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk 2 ve Elmadağ Kargalı barajlarının toplam su hacminin 1 milyar 584 milyon 555 bin metreküp olduğu bilgisini paylaştı.

“250 LİTREDEN FAZLA SU TÜKETİLİYOR”

2020/12/28/baraj-ankara.jpg

“250 Litreden fazla su tüketiliyor” diyen Öztürk, Başkent Ankara’da kişi başı tüketilen günlük su miktarının kaçak ve kayıp su durumları da dahil olmak üzere 250 litrenin üzerinde olduğunun altını çizdi ve “Başkent Ankara’da küresel su krizinden payına düşeni alıyor. Çok yağışsız ve kurak bir yıl geçiriyoruz. Bu kurak yıla salgının şartları eklenince, hijyen nedeniyle su ihtiyacının artmış olması barajlardaki su seviyesine yansıyor. Hijyen kurallarına mutlaka uyalım ama suyumuzu kullanırken her zamankinden daha tasarruflu biçimde kullanmaya özen göstermemiz lazım” dedi.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.