Deprem Uzmanından Ankara Uyarısı: Faylar Aktif Durum Ciddi!

Deprem Uzmanından Ankara Uyarısı: Faylar Aktif Durum Ciddi!

Deprem Uzmanından Ankara Uyarısı: Faylar aktif durum ciddi! Ankara için deprem riski olmadığı ifade ediliyordu. Ancak Ankara sallandı. Devamı Gelir mi?

Deprem Uzmanından Ankara Uyarısı: Faylar aktif durum ciddi! 
Ankara için deprem riski olmadığı ifade ediliyordu. Ancak Ankara sallandı. Devamı Gelir mi?

Ankara Kalecik'te meydana gelen 4,6'lık deprem, hem vatandaşları korkuttu hem de bazı uzmanların Ankara için risk yok teorisini boşa çıkardı. Peki Ankaralılar depremden yana rahat olabilir mi? Ankara fayların arasında, korunaklı bölgede mi?

ANKARA’NIN DEPREM TEHLİKESİ BİLİNEN TERSİNE DAHA YÜKSEK

Gazi Üniversitesi bünyesindeki Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde depreme dair çalışmalar yapan Doç. Dr. Bülent Özmen, hem son depremi yorumladı hem de Ankara çevresindeki fayları anlatarak olası risklere dair bilgi verdi. Buna göre, Ankara’nın deprem tehlikesi bilinen tersine daha yüksek.

Bu kapsamda, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığının, 2019 yılında yayınladığı yeni deprem risk haritası Ankara ve bütün ilçelerindeki deprem olasılıklarını yarı yarıya arttırdı.

BU BÖLGE DEPREM AÇISINDAN SON DERECE RİSKLİ

Geçtiğimiz gün meydana gelen deprem, Ankara'nın Kalecik ilçesinden Çankırı'ya uzanan Çankırı fayında yaşandı. Bu fayın en güneyinde yer alan Elmadağ fayı depremin ana merkezi. Bu bölge deprem açısından son derece riskli. Zaman zaman depremler bu bölgede yaşanıyor. Hatta 23 Ocak 2020'de bu bölgede bir deprem meydana geldi. Depremin merkezden hissedilmemesi, korkunun bu denli büyük olmasını önledi ancak her şeye rağmen, yaşanan depremler, Ankara merkezinin 50 Km uzaklığında, ciddi deprem üretme ihtimali olan bir fay hattı mevcut.

KESİNLİKLE RİSK YOK DEĞİL!

Kesinlikle risk yok değil! Geçtiğimiz gün depremin yaşandığı Kalecik'teki Çankırı fayı, 1928 yılında 5,6 büyüklüğünde bir depreme neden olmuştu. Tüm bu gerçekler göze alındığında, Ankara'nın deprem konusunda kesinlikle risksiz bir bölge olduğuna yönelik değerlendirmelerin doğru olmadığı da karşımıza çıkıyor.

Ankara'da deprem olur mu? Ankara'da büyük depremler? Tarihte Ankara depremleri. Başkent Ankara haberleri. Ankara'ya dair haberler. Ankara ile ilgili olan haberler. Ankara'dan yapılan açıklamalar. Ankara merkezli operasyonlar.

İlgili Haberler
Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.