Büyükşehir’e Sayıştay’dan Uyarı Geldi!

Büyükşehir’e Sayıştay’dan Uyarı Geldi!

Büyükşehir’e Sayıştay’dan uyarı geldi! Sayıştay Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni su konusunda “bağlantıyı abone yaptığında asfalt bozuluyor” gerekçesiyle uyardı.

Büyükşehir’e Sayıştay’dan uyarı geldi!

Sayıştay Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni su konusunda “bağlantıyı abone yaptığında asfalt bozuluyor” gerekçesiyle uyardı.

Ankara haberleri Sayıştay’ın Ankara Büyükşehir Belediyesini uyarmasını konuşuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşların kendi imkanlarıyla yaptığı parsel bağlantıları nedeniyle uyarıldı. Sayıştay Ankara’da vatandaşların an su hatlarından kendi imkanları dahilinde parsel bağlantısı yapması konusuna değindi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan uyarı sonucunda, Ankara’daki asfalt ve kaldırım bozukluğuna dikkat çekildi.

aski-su.jpg

UYARI 2019 SAYIŞTAY RAPORUNDA YER ALDI

Uyarı 2019 sayıştay raporunda yer aldı. Hazırlanan raporda ayrıca yol, kaldırım ve asfalt için yapılan ikinci masrafın, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsil edilen “zemin tahrip bedelinden” fazla olduğunun altı çizildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi 2019 Sayıştay Raporu’na yansıyan diğer bir ayrıntı ise, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından pis ve temiz su kanalı döşenirken, parsel bağlantılarının aboneye bırakıldığı yalnızca ana hat döşendiği hatırlatıldı. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresinin yaptığı bu uygulamanın kaldırım ve asfaltın ömrünün kısalttığı da belirtildi.

tadilat-aski.jpg

“TAHSİLAT TUTARI MASRAFTAN FAZLA”

“Tahsilat tutarı masraftan fazla” olduğu belirtilen raporda, “Ankara Su ve Kanalizasyon idaresi tarafından döşenen ana hattan parsele bağlantı olmadığı için, bu hatlara bağlantı yapmak için şahıslar kendi imkanlarını kullanmaktadır ve kurum yalnızca izin ve kontrol işlemlerini yürütmektedir. Parsele hat bağlatmak isteyen şahıslar bu bağlantıları yapmaya çalışırken kaldırım ve asfaltı bozmaktadırlar, bozulan kaldırım ve asfaltın yapımı ise yerine göre ilçe ya da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

aski-yol.jpg

Gerçekleştirilen bu uygulama mevcutta kullanılan kaldırım ve asfaltların ömrünü kısaltmakta ve kentin estetiğini bozmaktadır. Abonelik için 2019 yılında 6 bin 351 müracaat olmuş ve bu müracaatlardan zemin tahrip ücreti olarak 6 milyon 387 bin 54 Türk Lirası tahsil edilmiştir.

Netice itibariyle inceleme yapılmasıyla birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bozulan kaldırım ve asfalt için harcadığı tutarın, temine dilen tahrip bedelinden fazla olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu uygulama, bir yer için iki kez masraf yapılmasına yol açıyor, bu anlamda milli ekonomi için büyük kayıptır”

aski-yol-tadilat.jpg

İSTANBUL ÖRNEK GÖSTERİLDİ

İstanbul örnek gösterildi. Sayıştay Ankara Büyükşehir Belediyesinin Asfalt ve kaldırımlarda fazla masraf yaptığını belirten raporunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni de örnek gösterdi. İstanbul’da da benzer bir durum olduğunu belirten Sayıştay, “İstanbul’da yapılan tüm iş ve işlemler İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından yapılmaktadır, böylelikle başvuru sahibinin işlemleri tek yerde sonuçlandırılmaktadır” denildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.