Beypazarı Mağaraları Arkeologlar Tarafından Keşfedilmeyi Bekliyor.

Beypazarı Mağaraları Arkeologlar Tarafından Keşfedilmeyi Bekliyor.

Beypazarı mağaraları arkeologlar tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Beypazarı'na bağlı Oymaağaç Mahallesindeki mağaralar, binlerce yıllık tarihe sahip.

Beypazarı mağaraları arkeologlar tarafından keşfedilmeyi bekliyor. 
Beypazarı'na bağlı Oymaağaç Mahallesindeki mağaralar, binlerce yıllık tarihe sahip.

Başkent Ankara'nın batı ilçelerinden Beypazarı binlerce yıllık tarihi ile orta Anadolu'da güneş gibi açıyor. Ancak Beypazarı'nın bilinen tarihi kadar, keşfedilmeyi bekleyen tarihi de var.

kilise-magarasi-oymaagac-beypazari.jpgOYMAĞAAÇ MAHALLESİNDE YER ALAN MAĞARALAR

Bunlardan en önemlisi sayılabilecek olan ise, ilçe dahilindeki Oymağaaç Mahallesinde yer alan mağaralar. Bin yıllar önce, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ilçede, çok sayıda kişinin bu mağaralarda kaldığı tahmin ediliyor.

MAĞARALARA DAİR ARAŞTIRMA

Oymaağaç mahallesinde yaşayan vatandaşlar, buradaki mağaraların çeşitli kültürlere yıllar boyu hizmet ettiğini düşünüyor. Mahallenin bugünkü sakinleri, arkeologları bu mağaralara dair araştırma yapmaları için ilçeye davet ediyor.

Beypazarı'na bağlı Oymaağaç sınırlarında yer alan Gönen bayırı adlı mevkideki mağaralar, İnözü Vadisi’ndeki kilise mağaralarını andırıyor.

Kayaların oyulması suretiyle, ev haline getirilmek istendiği açık olan mağaralardan bazıları, toplu ibadet için sanki daha büyük yapılmış gibi. Tabi bu çıkarımları yapanlar Beypazarı'ndaki Oymaağaç mahallesinin bugünkü sakinleri.

UZMANLAŞMIŞ ARKEOLOGLAR

Gerçek bir sonuca ulaşmak için tarih konusunda uzmanlaşmış arkeologların bölgeye gelip, onların bazı çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Arkeologların, mağaralara dair araştırma yapmak için zaman kaybetmemesi lazım. Zira mağaralardan bazıları tahrip olmuş. Belki yapılacak kazı ve araştırmalarda, çevrede toprak altında kalmış bazı tarihi eserler de bulunabilir.

kilise-magarasi-oymaagac-beypazari-001.jpgORTAYA ÇIKARILACAK ESERLER

Oymaağaç mahallesinde, yakın tarihe dair de önemli eserler var. Arkeologların çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılacak eserler, yine Oymaağaç mahallesinde yapılacak bir açık hava müzesinde sergilenirse, bölge için de, önemli bir ziyaret yeri olacağı düşünülüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.