Beypazarı Kurusu, Beypazarı Baklavası, Yaprak Sarması... İşte Her Şeyiyle Beypazarı.

Beypazarı Kurusu, Beypazarı Baklavası, Yaprak Sarması... İşte Her Şeyiyle Beypazarı.

Beypazarı kurusu, Beypazarı Baklavası, yaprak sarması... İşte her şeyiyle Beypazarı. Ankara'nın en sevilen ilçelerinden biri karakterini koruyan Beypazarı.

Beypazarı kurusu, Beypazarı Baklavası, yaprak sarması... İşte her şeyiyle Beypazarı. 
Ankara'nın en sevilen ilçelerinden biri karakterini koruyan Beypazarı. 

Bu makalemizde, Beypazarı'na nasıl gidilir? Beypazarı'nda ne yeni ne içilir? Beypazarı'nın önemli yerleri nerelerdir? Beypazarı'nda hangi tarihi eserler vardır? Beypazarı'nın neyi meşhurdur? Beypazarı'nın saklı Cennetleri nerelerdir? Beypazarı kurusu ne kadar? Beypazarı'nın 80 katlı baklavası kaç para? Beypazarı havucu kaç lira? Beypazarı havuç suyu fiyatı ne kadar? Sorularına cevap bulacaksınız.

beypazari-pazar.jpg

BEYPAZARI'NA NASIL GİDİLİR?

Eğer Ankara veya Bolu'da ikamet ediyorsanız, güzel bir hafta sonu geçirmek için de yer arıyorsanız Beypazarı tam size göre. Peki Beypazarı'na nasıl gidilir? Beypazarı Ankara merkeze tam 100 KM mesafede bulunan, son derece tarihi bir ilçe. Öyle ki ilçe, geçmişte Ankara'nın nüfusundan bile daha büyük bir nüfusa sahipti. Beypazarı'nın konumu Ankara'nın batısıdır. Dolayısıyla Ankara'nın batı ilçelerindendir. Ankara'dan yola çıkınca, Ayaş Beypazarı tabelası takip edilip, Beypazarı'na gidilebilir. 100 KM'lik yol sakin ve huzurlu bir şekilde sona eriyor ve Ayaş üzerinden Beypazarı'na rahatlıkla ulaşılabiliyor. Trafik yoğunluğu az da olsa Ankara çıkışında ve dönüşünde yaşanabiliyor. Buradaki yoğunluk süreyi 15-20 dakika civarında uzatabiliyor. Yani gözünüzü korkutacak bir süre değil.

ayas-pazari.png

Yol üzerindeki Ayaş ilçesi de, Türkiye'nin önemli domates üretim merkezlerinden. Ayaş'ta, yoldan geçenlerin yerli halktan alışveriş yapabilmesi için hemen Beypazarı - Ankara yönü kenarında bir de pazar var. Bu pazarda yöresel ürünler tarladan tüketiciye ulaştırılıyor. İsteyenler bu kişilerden yolda alışveriş yaparak, hem yöre halkının bütçesine katkı sağlayabilir, hem de evlerine taze ürün götürebilmiş olurlar. Tabi bu tavsiye dönüş yoluna dair. Biz daha yeni yola çıktık öyle değil mi? Sincan'ı geçince Ayaş'a doğru yol alırken, İç Anadolu'nun Bozkır huzurunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

beypazari-genel.jpg

BEYPAZARI, GEÇMİŞTEN BUGÜNE BENLİĞİNİ KORUYABİLMİŞ BİR İLÇE

Ayaş'ı geçip Beypazarı'na doğru ilerlerken, yavaş yavaş yeşilliğin artışı göze çarpıyor. Ve sonunda Beypazarı tabelası kendini gösteriyor. Beypazarı, geçmişten bugüne benliğini koruyabilmiş bir ilçe. Öz değerlerinden kaybettiği bir şey yok. Merkezde bir kavşak var ve ışıklardan sağa dönünce 350 metre sonra ilçenin merkezine varırsınız. Aracınızı, Büyükşehir belediyesi tarafından işletilen yol kenarına cüzi bir ücretle park edebilirsiniz. Eğer yoğunluk çok fazla ise, özel otoparklar da mevcut. İlçenin en merkezi konumuna araçla giriş yasak. Pazarın başladığı yerden itibaren trafik yayalar için. Tabi bu ilçeye gelenlerin, ilçe merkezini daha rahat gezip görebilmesi için. Zaten yaya yoğunluğu o kadar fazla oluyor ki, araç girişine izin verilse de ilerlemek zor.

Kent merkezinde kahvaltı için çeşitli mekanlar var. Bunlarda ağırlıklı olarak yöresel kahvaltılar tercih ediliyor. En çok tüketilen çeşit çeşit gözleme. Fiyatlarıysa, içindeki malzemenin cinsine göre, 10 liraya kadar çıkabiliyor. Ancak bir gözleme ile normal bir kişi doyabilir. Bunun yanında açık büfe kahvaltı imkanı da sunuluyor. Bunda kişi başı fiyat 30 liraya kadar çıkabiliyor. Tabi ürünlerin tamamının doğal ve yöresel olduğunun altını bir kez daha çizmekte fayda var. 

KOMÜR ATEŞİNDE ÇAY

Güzel bir kahvaltının ardından, kahve içmek için de son derece ideal mekanlar var Beypazarı'nda. Kahve fiyatları da Ankara'ya göre uygun ancak 5 Lirayı bulabiliyor. Örneğin Çubuk'ta kahve 2 Liraya bile içilebilirken, 5 Liralık fiyat bazılarına yüksek gelebilir. Şunları da dikkate almak lazım; Ankara'nın başka hiçbir ilçesinde olmayan ürün gamı ve hizmetler Beypazarı'nda var. Çubuk'ta kahvaltı yapmak isteseniz mekan bulmakta zorlanırsınız. Üstelik Beypazarı'nda da 2 TL'ye kahve yapan, bunu da kömür ateşinde gerçekleştiren, yine kömür ateşinde çay 1,5 Lira gibi bir fiyata sunan işletmeler de var.

beypazari-baklava.jpg

Ortamı öyle güzel ki hiç bozulmamış. Özellikle 30 yaş üzerindeyseniz ve çocukluğunuz Anadolu'da geçtiyse, Beypazarı'ndan dönmek bile istemeyebilirsiniz. Yerel yönetim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da Beypazarı için önemli yatırımlar yapmış. Tarihi evler ve ilçe merkezindeki han restore edilmiş. Hem de yapıldığı günkü karakterinden ödün vermeden. O havayı ilçe sınırlarına girer girmez hissedebiliyorsunuz. Merkezin üst kısımda kurulan pazarda, reçelden tarım ürünlerine, özellikle de Beypazarı'nın meşhur havucuna kadar bütün ürünleri yöre halkından satın almak mümkün.

beypazari-sarma.jpg

BEYPAZARI ÜRÜNLERİYLE DE KENDİNE ÖZGÜ BİR İLÇE

Zira Beypazarı ürünleriyle de kendine özgü bir ilçe. Sadece havuç değil, hanımların yaptığı yaprak sarmaları ve 80 katlı ev baklavası da müthiş. Sarma fiyatları ortalama 30 lira. İş yerlerini de genelde bu baklava ve sarmaları yapan hanımlar işletiyor. Kredi kartıyla ödeme yapılabiliyor. Burma baklavası de, en az 80 katlı ev baklavası kadar lezzetli. Ve tabi Beypazarı denildiğinde ilk akla gelen Meşhur Beypazarı kurusu. İlçede sayıları az olmayan fırınlar var. Bu fırınlardan sıcak sıcak taze taze Beypazarı kurusu alabilirsiniz. Ne kadar istiyorsanız söylemeniz yeterli. 

BEYPAZARI HAKKINDA GÜZEL BİR BİLGİLENDİRME

Beypazarı hakkında güzel bir bilgilendirme yazısı yazma çalıştık. Bizim Beypazarı'na dair anlatacaklarımız bunlar. Okuyan herkesin gitmek isteyeceğini düşünüyorum. Hatta kim bilir belki okur okumaz yola çıkmak isteyenler de olacaktır. Ancak şüphesiz eksik yazdığımız bir çok konu da vardır. Sizler de yorum bölümüne Beypazarı'na ilişkin bizim vermediğimiz bilgileri yazarsanız ekleyebiliriz. Bunun yanında eksik ya da yanlış bilgimiz varsa, fiyatlarda güncelleme varsa, yine yorum bölümüne yazmanız halinde doğruyu bilgiyi vermek adına bu düzeltmeyi uygularız. Okuduğunuz için teşekkürler.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.