Beklenen Müze Ankara’da Açılıyor!

Beklenen Müze Ankara’da Açılıyor!

Beklenen müze Ankara’da açılıyor! Ankara Resim ve Heykel Müzesi 28 Aralık Pazartesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle açılıyor.

Beklenen müze Ankara’da açılıyor! 

Ankara Resim ve Heykel Müzesi 28 Aralık Pazartesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle açılıyor.

Başkent Ankara’nın tarihi mekanlarından biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi tadilat nedeniyle bir süredir kapalıydı. Ankara haberlerinde yer alan bilgiye göre, müze 28 Aralık Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN GÖRKEMLİ YAPISI

resim-muzesi.jpg

Cumhuriyet tarihinin en görkemli yapısı olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da katılacak. Müzenin gösterişli konser salonunda düzenlenecek konserde, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. Yılı nedeniyle Gazi’nin en sevdiği şarkılar seslendirilecek.

NAMAZGAH TEPESİNİN MUAZZAM ESERİ

Namazgah tepesinin muazzam eseri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi 1927-1930 yılları arasında Yüksek Mimar ve Mühendis Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Başkent Ankara’nın namazgah tepesi ismiyle bilinen bölgenin en muazzam yapısı olarak nitelendirilen müze, I. Ulusal Mimarlık Döneminin de eşsiz örneklerinden biridir.

ankara-muze-001.jpg

Osmanlı, Selçuklu ve Çağdaş Türk Mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan müze, 1931 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne devredilmiş, 1932 yılında ise Halkevleri ’ne dönüştürülerek Türk milletinin kültürel açıdan faydalanıp kalkınmasını amaçlamak için kullanılmıştır. Müze’de gerçekleşen Bale, Opera ve konser gibi etkinlikleri çoğu zaman Atatürk’te Cumhurbaşkanlığı locasından izlemiştir.

FAHRİ KORUTÜRK KÜLTÜR BAKANLIĞINA DEVRETTİ

Dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Kültür Bakanlığı’na devretti bu yapıyı. 2 Nisan 1980 tarihinde Ankara Halkevleri ismi değiştirilerek Ankara Resim ve Heykel Müzesi ismini aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi içinde 10 teşhir salonu, 1 restorasyon atölyesi, Türk Odası, müze eserleri için kullanılmak üzere çerçeve atölyesi, Opera Sahnesi, depolar ve yönetim bölümü bulunmaktadır.

heykel-muzesi.jpg

Müze koleksiyonu içinde heykel, seramik, özgün baskı, Türk süsleme sanatları, fotoğraf ve etnografik eserler bulunmaktadır.

Ayrıca Ünlü Türk Ressam, arkeolog ve müzeci olan Osman Hamdi Bey’e ait çok sayıda eser Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenmektedir.

muze-ankara-003.jpg

Bir süredir tadilat gören Ankara Resim ve Heykel Müzesi, 28 Aralık Pazartesi günü saat 18.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.