Başkent’e İHA Fabrikası, Dışa Bağlılık Tamamen Ortadan Kalkıyor!

Başkent’e İHA Fabrikası, Dışa Bağlılık Tamamen Ortadan Kalkıyor!

Başkent’e İHA fabrikası, dışa bağlılık tamamen ortadan kalkıyor! Ankara’ya kurulan İHA fabrikası Türkiye’nin dışa bağlılığını tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor.

Başkent’e İHA fabrikası, dışa bağlılık tamamen ortadan kalkıyor!

Ankara’ya kurulan İHA fabrikası Türkiye’nin dışa bağlılığını tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor.

İnsansız hava araçları (İHA) geliştiren ve üreten Lapis Havacılık, AR-GE çalışmalarıyla ortaya çıkardıkları ürünleri seri üretmen için Başkent Ankara’ya fabrika kurdu.

Lapis Havacılık 2015 yılında Ankara Teknopark’taki Ar-Ge merkezinde yerli ve milli imkanlarla yurt dışı bağlılığını ortadan kaldırmak için yola çıktı.

iha1.jpg

Lapis Havacılık, her türlü hava aracının ve fayda sağlayan yüklerin özgün tasarımı, modellemesi, aerodinamik tasarımı ve analizi, simülasyonu, katı modelleme ve yapısal analizi, uçuş kontrol ve seyrüsefer algoritma tasarımı, görüntü işleme algoritma tasarımı, gömülü donanım yazılım ve tasarımı, gibi çalışmalar gerçekleştirildi.

3 BİN 500 METREKARELİK FABRİKA

3 Bin 500 metrekarelik fabrika… Lapis Havacılık 5 yılın sonunda Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde büyüklüğü 3 bin 500 metrekare alanı bulan bir fabrika kurdu. Döner, sabit ve çok rotorlu İnsansız Hava Aracı üretme kapasitesine sahip olan fabrikada aynı anda faydalı yük gimbal sistemi de kullanılıyor. Fabrika, kompozit üretim, talaşlı imalat, üç boyutlu baskı altyapısıyla çok sayıda firmaya yüksek teknolojiyle mekanik üretim, uçuş test ve montaj konularında çözüm üretiliyor.

iha2.jpg

Lapis Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sevgi seri üretim aşamasına gelen ürünlerin geliştirme sürecini tamamladıklarını belirtti ve şu şekilde konuştu:

“2020 yılının Şubat ayında yeni bir tesis hizmete koyma ihtiyacı hissettik. Hizmete aldığımız bu tesiste Lap 60 ve VTOL ürünlerinin tam imalatlarını, elektronik kartlarının imalatını, talaşlı imalatı seri olarak yapmayı hedefliyoruz. Bu sebeple dışarıdan hiçbir ürün almadan çalışmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda üretim yapmak adına 5 eksen, 3 eksen, CNC makinalar, ölçümlerde kullanılan CMM makinası gibi çok sayıda ekipmanlara sahibiz. 3 boyutlu makinemiz sayesinde prototip anlamında Ar-Ge’de geliştirilen parçaları imal edebiliyoruz.” dedi.

iha3.jpg

“AĞIRLIKLI OLARAK SAVUNMA ALANINDA ÇALIŞIYORUZ”

“Ağırlıklı olarak savunma alanında çalışıyoruz” Keşif- gözetleme amaçlı ve savunma alanında İHA üretimine yoğunlaştıklarını söyleyen Sevgi, VTOL İHA’nın 40 kilometre menzile sahip olduğunu ve 5-6 saat kadar havada kaldığını, Lap 60 isimli çok rotorlu İHA’nın ise 10 kilometre menzile ulaştığını ve 1 saat havada kaldığını anlattı.

Lapis Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sevgi, geliştirdikleri İHA’ların afet yönetimi, tarım, iletişim, kargo taşıma gibi sivil amaçlar için de kullanıma uygun olduğuna dikkati çekti.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.