Başkent Kovid’i Yeniyor!

Başkent Kovid’i Yeniyor!

Başkent kovid’i yeniyor! Sağlık Bakanlığı’nın HES uygulamasında uzun süredir riskli görünen kırmızı renkte olan Ankara haritası yeşile döndü.

Başkent kovid’i yeniyor!

Sağlık Bakanlığı’nın HES uygulamasında uzun süredir riskli görünen kırmızı renkte olan Ankara haritası yeşile döndü.

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele döneminde tanıştığı, Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulaması koronavirüs vaka sayılarının yoğunluk gösterdiği bölgeleri risk rengi olan kırmızı ile yoğunluğun az olduğu bölgeleri ise risk durumunun az olduğu yeşil renkte gösteriyordu.

Uzun zamandır risk haritasında rengi kırmızı olan Başkent Ankara, yeşil renge döndü!

ankara-kisitlama.jpg

ANKARA’DA VAKA SAYILARI YÜZDE 55 AZALDI

Ankara’da vaka sayıları yüzde 55 azaldı! Tüm ülke genelinde yaklaşık iki aydır uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları vaka sayılarına etki etmeye başladı. Özellikle pandeminin yoğun olarak görüldüğü Başkent Ankara risk sıralamasında üst sıralarda yer alıyor ve tedbirlerin daha sıkı uygulanması konusunda uyarılar alıyordu.

Kısıtlamaların vaka sayılarına yansıdığı başlıca illerden biri olan Başkent Ankara’da vaka sayıları yüzde 55 oranında azaldı. Yaşanan bu durum Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulamasındaki yoğunluk haritasına da yansıdı. Yaklaşık iki ay önce kırmızı olan Ankara haritası vaka oranlarındaki azalmayla birlikte yeşile döndü. Başkent Ankaralı vatandaşlar vaka sayılarının azalmasını alınan tedbirlere bağladı.

“KISITLAMALAR AMACINA ULAŞTI”

ankara-kisitlama-001.jpg

“Kısıtlamalar amacına ulaştı” diyen Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Özellikle 17 Kasım’da uygulanmaya başlayan kısıtlama tedbirleri vaka sayılarına ciddi anlamda yansıdığını görüyoruz. AVM’lerde gerçekleştirilen kısıtlamalara karşı birtakım yaklaşımlar olmuştu fakat gelinen bu noktaya baktığımızda, vaka sayılarının kısıtlamalarla birlikte azalması doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bulaşın çok olduğu yönlere doğru kısıtlamaları artırmamız fayda sağladı, bilhassa restoranların kapatılması “al götür” servislerinin artması insanların dışarıda daha az vakit geçirmesine neden oldu." dedi.

Prof. Dr. İlhan, "Hafta sonu uygulanan iki günlük kısıtlamalar ve hafta içi Cuma Akşam saat 21.00’den pazartesi sabah saat 05.00’a kadar uygulanan kısıtlamalar bugün gördüğümüz tabloya çok net yansıyor. Kısıtlamaların amacına ulaştığını “Hayat Eve Sığar” uygulamasındaki risk haritasına bakarak bile çok rahat görebiliriz. Önceden kırmızı ile riskli görülen alanların şu an yeşile dönmesi, Başkent Ankara’daki yüzde 55 oranında görülen vaka sayısı düşüşü amacımıza emin adımlarla yürüdüğümüzü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.