Başkent, Kirli Havaya Veda Ediyor

Başkent, Kirli Havaya Veda Ediyor

Başkent'te hava kirliliği neticesinde ne gibi önlemler alındı, alınmaya devam ediyor? Yetkililer hava kirliliği hakkında ne söylüyor? İşte tüm detaylar...

Başkent'te hava kirliliği neticesinde ne gibi önlemler alındı, alınmaya devam ediyor? Yetkililer hava kirliliği hakkında ne söylüyor? İşte tüm detaylar...

Başkent’te hava kirliliğine çözüm bulmak amacıyla 'Temiz Hava Eylem Planı' hazırlandığı açıklandı.

Ankara artık kirli hava ile mücadele etmenin yollarını buldu! İşte merak edilen her şey ve daha fazlası haberin devamında…

Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Şube Müdürü Ufuk Akmaz, hava kirliliği için proje hazırlığında olduklarını, buna istinaden 2024 yılının sonuna kadar ısınma aracı olan kömür oranını düşüreceklerini, temiz doğalgazın kullanımını yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

ankara-hava-kirliligi.jpg

Kömür oranının bu doğrultuda düşmesini dile getiren Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Şube Müdürü Ufuk Akmaz, kentsel dönüşüm alanları hakkında da açıklamada bulundu.

Başkentte hava kalitesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Şube Müdürü Ufuk Akmaz, hava kalitesini izleme istasyonları kurduklarını, bu sayede anlık veri aldıklarını söyledi.

'BAŞKENT’TE HAVA KALİTESİ ARTTIRMAK İÇİN BİRÇOK ÖNLEM ALINIYOR'

'Başkent’te hava kalitesini arttırmak için birçok önlem alınıyor' deyip sözlerine devam eden Akmaz, topladıkları verilerin kalite kontrol sürecinden geçtiğini, anlık olarak Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağında yayınlandığını ve bu sayede hava kalitesinin veri analizi yapıldığını anlattı.

Kentsel dönüşümden dolayı doğalgazın binalarda zorunlu olduğunu söyleyen Akmaz, evsel ısınma kaynağı olan kömürün hava kirliliği neticesinde azaltılması gerektiğini söyledi.

Başkent Doğalgaz Dağıtım Genel Müdürü Asım Yüksel, doğalgaz kullanımı ile Ankara'nın hava kalitesinin iyileştiğini, doğalgazın diğer yakıtlara oranla 2 kat daha iyi ısıttığını bunun dışında ocakta ve sıcak suda 5 kat tasarruf sağladığını dile getirdi.

ankara-hava-kirliligi-001.jpg

NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALI? PROF. DR. METİN ÖZKAN ANLATIYOR

Ne gibi önlemler alınmalı? Prof. Dr. Metin Özkan anlatıyor. Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metin Özkan, hava kirliliği hakkında açıklama yaparak, Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına değindi.

Hava kirliliğinin, her yıl 9 milyon insanın ölümüne neden olduğunu söyleyen Özkan, bu doğrultuda enerji kaybının önlenmesini, dizel araçların sınırlandırılmasını, temiz yenilenebilir enerjinin kullanılması ve kentsel dönüşüm yerine yatay kentleşmenin planlanması gerektiğini, bunların hava kirliliğine karşı alınması gereken tedbirler arasında olduğunu aktardı.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.