Bakanlık Duyurdu: Sinovac Aşısı Labaratuvarlarımızda Analiz Ediliyor

Bakanlık Duyurdu: Sinovac Aşısı Labaratuvarlarımızda Analiz Ediliyor

Bakanlık Duyurdu: Sinovac aşısı labaratuvarlarımızda analiz ediliyor. Sağlık Bakanlığı, Sinovac aşısına dair çalışmaların başladığını açıkladı.

Bakanlık Duyurdu: Sinovac aşısı labaratuvarlarımızda analiz ediliyor. 
Sağlık Bakanlığı, Sinovac aşısına dair çalışmaların başladığını açıkladı.

asi-analiz-titck.jpg

GELDİĞİ GÜN ANALİZ BAŞLADI

Aşılar Ankara'ya Geldiği gün analiz başladı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Analiz ve Kontrol Laboratuvarları Dairesi Başkanı Doç. Dr. Evren Algın Yapar, Sinovac aşısına dair çalışmaların başındaki isim.Dolayısıyla Covid-19 Aşısının Analizleri, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı Laboratuvarlarında sürdürülüyor. Hatta sağlık baklanlığının açıklamasına göre, Sinovac firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısı ülkemize geldiği gün, analiz çalışmaları da  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Analiz ve Kontrol Laboratuvarları Dairesi Başkanı Doç. Dr. Evren Algın Yapar başkanlığında başladı.

asi-analiz-titck-004.jpg

30 Aralık 2020 sabah erken saatlerde Ankara’ya gelen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirildi. Aşılardan alınan numuneler, tek tek analizlerinin yapılması için soğuk zincir oluşturularak bu yol ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına gönderildi.

asi-analiz-titck-006.jpg

TİTCK İNCELEYİP ANALİZ EDİYOR

TİTCK inceleyip analiz ediyor. Numunelerin analizleri, tüm dünyada yapılmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun şekilde gerçekleştiriliyor. Analizler ile aşının kullanım ömrü boyunca, beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü sağlanıyor. Analiz yani inceleme sürecinde, aşının formül yapısının değişip değişmediği de gözle ve verilere dayanarak kontrol ediliyor. Aşının, üretiminden gelen özelliklerinin muhafaza edildiği, beklenen etkiye sahip ve güvenli olduğu da bu süreç sonunda belirleniyor.

asi-analiz-titck-007.jpg

Testler en az 14 gün sürecek. Tamamlanan testlerin ardından eğer uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilecek ve vatandaşların kullanımına yönlendirilecek. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Laboratuvarları, uluslararası arenada benzer ve muadil kurum ve kuruluşlarca tanınırlığa ve akreditasyona sahip olan Ulusal Kontrol Laboratuvarlarıdır. Sağlık Bakanlığı, aşı takviminde yer alıp, ve ülkemizde ruhsatlandırılan tüm aşılar bu laboratuvarlarda analiz ediliyor.

Aşılar haricinde tıbbi biyolojik sağlık malzemeleri dahil bütün ilaçlar, enteral beslenme türevi ürünleri ve tıbbi mama sayılabilecek yiyecek ve gıdalar, tıbbi cihazlar ve aletler, insan vücuduna dokunan biyosidal ürünler ve kozmetiklerin kalite kontrol testleri de yine bu laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.