Ankara'nın Kırsalından Muhteşem Sağlıklı Lezzet: Ayaş Domatesi

Ankara'nın Kırsalından Muhteşem Sağlıklı Lezzet: Ayaş Domatesi

Ankara'nın kırsalından muhteşem sağlıklı lezzet: Ayaş Domatesi. Başkentin tarım üretiminde önemli bir payı olan Ayaş Domatesine dair bilmedikleriniz.

Ankara'nın kırsalından muhteşem sağlıklı lezzet: Ayaş Domatesi. 
Başkentin tarım üretiminde önemli bir payı olan Ayaş Domatesine dair bilmedikleriniz.

Türkiye’nin domates üretim alanlarında en önemli yere sahip ilçelerden biri de Ankara’nın kırsal ilçesi Ayaş’tır. Ayaş domatesi, kokusuyla, rengiyle, tadıyla, sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir domatestir.

ayas-domatesi-001.webpayas-domatesi-002.jpgayas-domatesi-003.jpgayas-domatesi-001.webpayas-domatesi-001.webpayas-domatesi-001.webpayas-domatesi-002.jpgayas-domatesi-003.jpgayas-domatesi-003.jpgayas-domatesi-003.jpgHAKİKİ AYAŞ DOMayas-domatesi-001.webpATESİ NASIL ANLAŞILIR?

Hakiki Ayaş Domatesi nasıl anlaşılır? Hakiki Ayaş domatesini anlamak için bazı ip uçları var. Buna göre, gerçek Ayaş domatesini anlamak için öncelikle rengine bakmak gerek. Gerçek Ayaş domatesi tam kırmızı değildir, yani öyle kıpkırmızı bir domates görürseniz ve üzerine Ayaş domatesi olduğu yazıyorsa bir kez daha düşünmekte fayda var.

Şunu da unutmamak gerekir. Ayaş domatesi Osmanlı pembesi rengindedir. Normal pembe değildir. Normal pembe olan Çanakkale domatesidir. Kime sorarsanız sorun Çanakkale domatesi de Ayaş domatesi kadar kalitelidir. Ancak coğrafi konumdan dolayı Ankara ve yöresi, mesafe olarak daha yakın olan Ayaş domatesini tercih eder. Çanakkale domatesi gelmez mi? Gelir. Bulursanız onu da kaçırmayın.

Gerçek Ayaş domatesini anlamak için ikinci ip ucu ise tadı. Ayaş domatesi ağza alındığında, hafif bir ekşilik olması gerekir. Öyle tam tatlı olmaz. Eğer bu ekşilik de yoksa, yine bir kez daha düşünmek yararlı olacaktır. Tabi pazardaki domates tezgahında, tadına nasıl bakacaksınız, orası da sizin sorununuz :)

AYAŞ DOMATESİNİN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADARDIR?

Ayaş Domatesinin büyüklüğü ne kadardır? Ayaş domatesinin ağırlığı 200 ila 400 gram arasında değişir.

AYAŞ DOMATESİ DİKİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ayaş domatesi dikilirken nelere dikkat edilmeli? Ayaş domatesinden en iyi verimi alabilmek için sık değil, seyrek dikmek. Ayaş domatesi bahçesinde fidan aralıkları 1 metre 80 santimetre aralığında olmalı. Çünkü Ayaş domatesi son derece çok yer kaplar ve genişler. Aralıklar sayesinde güneşi de rahatlıkla alır.

ayas-domatesi-004.jpgAYAŞ DOMATESİNDE HANGİ GÜBRE KULLANILIR?

Ayaş domatesinde hangi gübre kullanılır? Ayaşlı çiftçiler genelde sadece doğal gübre kullanır. Fidan dikilince hemen can suyu verilir. Sonrasında 20 gün sulamaya ihtiyaç duymaz. Çiftçi için de diğer ürünlere göre daha rahat bakımı vardır. Bazı hastalıklar nedeniyle gerekli olduğu takdirde zirai ilaçlar kullanılabilir.

AYAŞ DOMATESİ NE ZAMAN ÇIKAR?

Ayaş domatesi ne zaman çıkar? Ayaş domatesi, 15 Ağustos’tan önce çıkmaz. Kasım başına kadar devam eder. Eğer ham toplanırsa, 20 gün dayanır. Olgunlaşmş hali ise bir hafta 10 gün dayanır.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.