Başkent Ankara'nın En Eski İlçeleri Yerleşim Yerleri Ve Tarihçeleri

Başkent Ankara'nın En Eski İlçeleri Yerleşim Yerleri Ve Tarihçeleri

Başkent Ankara'nın en eski ilçeleri yerleşim yerleri ve tarihçeleriBeypazarı, Kahramankazan, Pursaklar, Keçiören, Şereflikoçhisar isimleri nereden geliyor?

Başkent Ankara'nın en eski ilçeleri yerleşim yerleri ve tarihçeleri. Beypazarı, Kahramankazan, Pursaklar, Keçiören, Şereflikoçhisar isimleri nereden geliyor?

Binlerce yıl boyunca devletlerin gözdesi olmuş bir şehir Ankara. Her zaman Anadolu’da hakimiyet kurmak isteyen devletler için hedef haline gelmiş, medeniyet ve yerleşimin en eski tarihlerden bu yana var olduğu, Cumhuriyetin de mihenk taşı Ankara. Ankara ise yalnızca Ankara şehir merkezinden ibaret değil. İşte Ankara sınırları içinde en eski yerleşim yerlerini Medya Başkent olarak sizler için derledik.

kahramankazan.jpg

KAHRAMANKAZAN TARİHİ, İSMİ NEREDEN GELİYOR, KAHRAMANKAZAN NEREDE?

Kahramankazan tarihi, ismi nereden geliyor, Kahramankazan nerede? Aslında adlı Kazan iken, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain kalkışma sonucu TBMM’de karar alınarak ismi Kahramankazan olarak değiştirildi. Kazan ismine ilk kez 1530 yılındaki Tapu Tahrir kayıtlarında denk gelinmiştir. İlhanlı Devletinin Ankara’da hüküm sürdüğü yıllardai Gazan Han adına yaptırılan sikkelerden ismini aldığı düşünülüyor. Tek düşünce bu değil tabi. Başka bir düşünceye göreyse, Kazan adı 1402 yılında Osmanlı Devleti Hükümdarı Yıldırım Bayezid ile Moğol Hükümdarı Timur Han’ın Çubuk Ovası’nda karşı karşıya geldiği Ankara Savaşı sırasında taraf değiştirip, Osmanlı ordusu tarafına geçen Kazan Türkleri’nden geldiği.

akyurt.jpg

AKYURT. AKYURT İSMİ NEREDEN GELİYOR? ANKARA AKYURT NEREDE?

Akyurt. Akyurt ismi nereden geliyor? Ankara Akyurt nerede? Akyurt ilçesi Ankara’nın kuzey doğu tarafındadır. Cumhuriyet Dönemi’nde ilçe merkezi olan sayısı az köyden bir tanesidir. İsim olarak ‘’Raylı’’ adıyla da bilinen bu köy 1463 yılında, kayıtlara 30 haneli olarak işlenmiştir. Raylı köyünün bütünü I. Murad döneminde yaşayan Melike Hatun’un sahibi olduğu Medreseye ait vakfına aittir. 21 köyün bağlı olduğu bu ilçe, 1990’da resmî gazetede yayınlanan kararla Akyurt ismini aldı.

beypazari.jpg

BEYPAZARI, BEYPAZARI İSMİ NEREDEN GELİYOR? BEYPAZARI ANKARA'NIN NERESİNDE?

Beypazarı, Beypazarı ismi nereden geliyor? Beypazarı Ankara'nın neresinde? Beypazarı Ankara’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan ilçelerindendir. Evliya Çelebi de seyahatnamesinde buradan övgüyle bahsetmiştir. Hatta Evliya Çelebi zamanında, Beypazarı, bugünkü Ankara şehir Merkezinden bile daha büyüktür. Beypazarı’nda o dönem kurulan pazarlara, çevre köylerden bir günde 400 bin kişinin geldiği Evliya Çelebi tarafından kaleme alınmıştır.

pursaklar-kis.jpg

PURSAKLAR TARİHİ, PURSAKLAR İSMİ NEREDEN GELİYOR? PURSAKLAR ANKARA'NIN NERESİNDE?

Pursaklar tarihi, Pursaklar ismi nereden geliyor? Pursaklar Ankara'nın neresinde? Bugün Ankara Esenboğa yolu üzerinde bulunan Pursaklar ilçesi de, tarihi çok eskilere dayanan bir ilçedir. İsmini temiz olarak saklar manasında Pür-saklar tamlamasından aldığı iddia edilir. Osmanlı döneminde ise buraya busaklar denildiği kayıtlarda geçmektedir. Kimine göre ise Timur Han burada fillerini muhafaza etmiştir ve Pursaklar adı bu kişilerin iddiasına göre, fil saklardan gelmektedir.

KEÇİÖREN TARİHİ, KEÇİÖREN İSMİ NEREDEN GELİYOR? KEÇİÖREN ANKARA'NIN NERESİNDE?

Keçiören tarihi, Keçiören ismi nereden geliyor? Keçiören Ankara'nın neresinde? Ankara’nın en güzel ilçelerinden biri de Keçiören’dir. Kayıtlı tarihte ilk olarak 1500’lü yıllarda adına rastlanır. O zamanlar adı Kiçiviran olarak anılıyormuş. Küçük viran diye de okunabilir tabi ki. 70 yıl öncesine kadar bağlarıyla anılan Keçiören bugün Ankara merkezindeki en büyük ilçelerden biri. O dönemde en büyük üzün bağlarının yer aldığı, 30 çeşit üzümün yetiştirildiği Keçiören’de, bugün o bağların yerinde binalar var. Kimine göre, Keçiören adı, üzümlerin geç olgunlaşmasından dolayı geç-veren denilmesinden yola çıkılarak Keçiören’e dönmüştür.

ÇANKAYA TARİHİ, ÇANKAYA İSMİ NEREDEN GELİYOR? ÇANKAYA ANKARA'NIN NERESİNDE?

Çankaya tarihi, Çankaya ismi nereden geliyor? Çankaya Ankara'nın neresinde? Çankaya bugün Ankara merkezindeki en büyük ilçedir. Nüfusu çok sayıda ili geride bırakacak orandadır. Güya eski zamanlarda var olan su pınarının üzeri yeşil yosunlarla kaplanırken, havuza benzer bir kayanın içinden geçer. İnsanlar da buradaki suyun şifalı olduğuna inanıp, can-kaya ismini koyar. Böylelikle de can kaya’dan evrilerek, isim Çankaya’ya dönüşür. Kimine göre ise, bölgede yaşanan çok sayıda savaş nedeniyle buraya cengi kaya ismi verirler, zamanlar cengi kaya Çankaya’ya evrilir.

ŞEREFLİKOÇHİSAR TARİHİ, ŞEREFLİKOÇHİSAR İSMİ NEREDEN GELİYOR? ŞEREFLİKOÇHİSAR ANKARA'NIN NERESİNDE?

Şereflikoçhisar tarihi, Şereflikoçhisar ismi nereden geliyor? Şereflikoçhisar Ankara'nın neresinde? Şereflikoçhisar, biz Türkler o bölgede olmadığımız dönemlerde, Archelais Garsauna adıyla isimlendirilmişti. Osmanlı’daki kayıtlarda ise isim olarak ‘’Koşhisar’’ şeklinde bilindiğini görürüz. Koşhisar ‘’Çift Kale’’ anlamında kullanılan bir ifade. Zamanla Koşhisar ismi de evrilmiş ve ‘’Koçhisar’’a dönüşmüş. Bölgede yaşayan Şerefli aşiretinin girişimleriyle de Şereflikoçhisar olarak isimlendirilmiştir.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.