Ankara’da Vaka Sayıları Yüzde 80 Azaldı!

Ankara’da Vaka Sayıları Yüzde 80 Azaldı!

Ankara’da vaka sayıları yüzde 80 azaldı! Kısıtlamalardan sonra pandemi hastanelerine başvuru oranları Başkent Ankara’da yüzde 80 azaldı.

Ankara’da vaka sayıları yüzde 80 azaldı!

Kısıtlamalardan sonra pandemi hastanelerine başvuru oranları Başkent Ankara’da yüzde 80 azaldı.

Başkent Ankara’da pandemi hastanelerine koronavirüs nedeniyle başvuruda bulunan hasta sayılarında büyük oranda düşüş gözlendi Pandeminin neredeyse merkezi haline gelen Başkent Ankara’daki Şehir Hastanesi acil servisinde koronavirüs vakalarında yüzde 60, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise koronavirüs nedeniyle başvuru yapan hasta sayısı yüzde 80 oranında azaldı.

ANKARA VİRSÜ YENİYOR

Ankara virüsü yeniyor! Başkent Ankara’da pandemi hastanelerine başvuru sayısı azaldı. Koronavirüs nedeniyle hastanelere başvuran kişi oranları geçtiğimiz aylara göre yüzde 80 azalmış durumda.

oguzturk.jpg

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs şikayetiyle hastaneye başvuran hastaların sayısında ciddi bir azalma gördüklerini ifade etti. Oğuztürk, “Yüzde 60’dan fazla bize başvuran hasta sayısında azalma gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bu durumunun bize faydası ise, koronavirüs için ayırmış olduğumuz hastane bölümlerinin bir kısmını dezenfekte işlemlerinden geçirdikten sonra tekrar eski koronavirüs olmayan hastalarımızın kullanımına açmış olduk. Vaka sayılarının azalmış olması elbette bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı” dedi.

“CİDDİ ORANDA BİR BOŞLUK SÖZ KONUSU”

“Ciddi oranda bir boşluk söz konusu” Ankara Şehir Hastaneleri’nin koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye’nin merkez üssü konumunda olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Çok ciddi bir yatak potansiyelimiz söz konusu. Yoğun bakım anlamında hem çevre illerin hem de Ankara’nın birçok hastasını hastanemize kabul ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bu anlamda hiçbir zaman yatak problemi yaşamadık, sürecin her anında hastalarımızı ağırlayacak yerimiz vardı. Şu anda kesin bir dille konuşmak gerekirse, Ankara Şehir Hastanesinde koronavirüs hastaları ile ilgili olarak hem servisteki hem de yoğun bakımdaki yataklarımızda çok ciddi bir boşluk söz konusu.” İfadelerini kullandı.

“KISITLAMALARIN KALKMASI 1-2 AY İÇİNDE ÖNERİLEBİLİR”

canturk.jpg

“Kısıtlamaların kalkması 1-2 ay içinde önerilebilir” Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 Koordinatörü, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cantürk Taşçı da pandemi sürecinde özellikle Temmuz ve ağustos ayları içerisinde hasta sayılarında artış olduğunu ve buna bağlı hem yatan hasta hem poliklinik hem de yoğun bakımdaki hasta sayılarının arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığımızın ve hükümetimizin aldığı tedbirler kapsamında kısıtlamalara gidilerek, hasta sayıları hususunda önlemler alınmaya başlandı. Maske, mesafe be hijyen kontrolleri ile tavsiyelerle birlikte hasta sayılarımız belli bir seviyede tutuldu. Şu an geldiğimiz süreçte aşılama programı da başladı, bunun çok büyük katkısı var. Koronavirüs polikliniğine başvuran hasta sayımız yüzde 80 oranında azaldı. Yoğun bakım servislerimizde yüzde 50, yatan hasta sayımızda ise yüzde 70 azalmamız mevcut. Şu anki azalma hızını benzer biçimde korursak önümüzdeki 1-2 ay içerisinde kısıtlamaların azaltılması belki de tamamen kalkması önerilebilir” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.