Ankara'da Bir Şair İmriü'l Kays

Ankara'da Bir Şair İmriü'l Kays

Ankara'da bir şair: İmriü'l Kays Her gün milyonlarca kişinin önünden bakıp geçtiği kaderine terk edilmiş bir tepe gibi ama asla öyle değil.

Ankara'da bir şair: İmriü'l Kays 
Her gün milyonlarca kişinin önünden bakıp geçtiği kaderine terk edilmiş bir tepe gibi ama asla öyle değil.

Dünyanın pek çok yerinde vardır böyle yerler. İnsanlar önünden, yanından, arkasından geçer ama nasıl bir tarihe şahitlik ettiğinin farkında değildir. Ankara'nın göbeğindeki Hıdırlıktepe de öyle bir yer. Tarihi geçmişi binlerce yıla dayanan Hıdırlıktepe, 5 bin yıldır sırtında insan yükünü yorulmadan taşımış.

ANKARA'NIN MERKEZİ HIDIRLIKTEPE

Ankara'nın merkezi Hıdırlıktepe. İlk Ankara'nın da, bugünkü Ankara'nın da merkezi konumunda. Hıdırlıktepe, Cumhuriyet tarihinin başından 2000'li yıllara kadar yerleşim yeri olarak insanlığa hizmet etmeye devam etmiş. Hıdırlıktepe'den bütün Ankara görünür, bütün Ankara'dan da Hıdırlıktepe. Çevresinde, Ankara Kalesi tepesi ve Hacı Bayram Veli Camiinin de olduğu tepe yer alır.

3 Tepeden en yükseği ise Hıdırlıktepe'dir. Ankara, Roma imparatorluğunun Anadolu ayağındaki 3 başkentinden biridir. Roma imparatoru Augustus, Ankara'yı Roma imparatorluğunun 3 başkentinden biri olarak ilan etti. Ve halen Augustus tapınağı Ankara'dadır. Alaattin Keykubat da, Selçuklu imparatorluğu zamanında Ankara Kalesine Sultan Alaattin Camiini yaptırdı.

SELÇUKLU TARİHİ İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Selçuklu'da Gıyasettin Keyhüsrev Alaşehir savaşında Şehit düşünce, evlatları İzzettin Keykavus ve Alaattin Keykubat taht kavgasına girdi. Keykubat Ağabeyine yenilince, aylarca kaleye sığındı. Sonunda ağabeyine teslim oldu.

hidirliktepe-turbe.jpgİMRİ'ÜL KAYS, HIDIRLIKTEPE'DEKİ TÜRBE

İmri'ül Kays Hıdırlıktepe'deki türbe. Ve Hıdırlıktepe'de bir şair: İmriül Kays. İmriül Kays, islamdan önce bir şekilde Ankara'ya gelmiş bir Araptır. Yazdığı şiirler öyle etkiliydi ki, onları duyup da etkilenmeyen kadın yoktu. İmriü'l Kays, Necid kralının oğluydu, onun şair olması babasını da rahatsız ediyordu ancak şiirlerinden vazgeçmedi. Arabistan'daki Necid'den İstanbul'a doğru yola çıktı. Roma İmpatorundan kendine destek isteyecekti.

İmparator Justinianus, İmriül Kay'sı Filistin'e vali olarak atıyor. Filistin'e yola çıkan İmriül Kays, Ankara'ya gelince, burada Romalı prensese aşık olup, burada kalıyor. Kısa süre içinde Romalı Prenses hayatını kaybediyor, ardından da İmriül Kays vefat ediyor. Prensesin gömüldüğü Hıdırlıktepe'de, hemen yanına onu da defnediyorlar.

Sonraki nesiller, İmriül Kays için türbe yaptırıyorlar ve bu türbe 1930 yılına kadar ayakta kalmayı başarıyor. İmri'ül Kays kimdir? İmriül Kays türbesi nerede? Hıdırlıktepe'de kimin türbesi var? 

Kemal Sunal'ın başrolünde oynadığı Düttürü Dünya adlı film de, Ankara'nın bin yıllık semti Hıdırlıktepe'de çekilmiştir.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.