Ankara'da Başsavcılıktan Son Dakika HDP'li Demirtaş Açıklaması

Ankara'da Başsavcılıktan Son Dakika HDP'li Demirtaş Açıklaması

Ankara'da Başsavcılıktan son dakika HDP'li Demirtaş açıklaması. Başsavcılık, Demirtaş için AİHM'in verdiği hak ihlali kararı başka davayla ilgili.

Ankara'da Başsavcılıktan son dakika HDP'li Demirtaş açıklaması. Başsavcılık, Demirtaş için AİHM'in verdiği hak ihlali kararı başka davayla ilgili.

Geçtiğimiz günlerde iddianamesi kabul edilen, 6-8 Ekim olayları davasına Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi bakacak.  İddianamenin kabul edilmesinin ardından, bazı hukukçular, Selahattin Demirtaş için AİHM'in verdiği hak ihlalini gerekçe göstererek, davanın hukuk dışı olduğunu savunmuştu.

MAHKEME TAHLİYE KARARI VERMİŞTİ

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, bu iddialara bir açıklamayla yanıt verdi. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Selahattin Demirtaş ile ilgili verdiği hak ihlali kararı bu davayla ilgili değil, o Demirtaş'ın birinci tutukluluğuna dair. Zaten o tutuklulukla ilgili, o davaya bakan mahkeme tahliye kararı vermişti anlamında bilgi verildi.

AİHM'İN VERDİĞİ HAK İHLALİ KARARI

Yani Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi diyor ki, AİHM'in verdiği hak ihlali kararı, Selahattin Demirtaş'ın 6-8 Ekim olayları ile ilgili yargılandığı davayla ilişkili değil. Bu davayla ilgili tutukluluğu devam ediyor ve Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin, iddianamesi kabul edilen 6-8 Ekim olaylarına dair bir hak ihlali veya herhangi davaya engel teşkil edecek bir kararı yok.

6-8-ekim-olaylari.jpg

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI TARAFINDAN BAŞLATTIĞI SORUŞTURMAYI KAPSIYOR

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM'in verdiği hak ihlali kararının, 2016 yılında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlattığı soruşturmayı kapsıyor açıklaması yaptı. Bu da Demirtaş'ın ilk tutuklandığı döneme ait ve davaya bakan Diyarbakır'da söz konusu mahkeme zaten o soruşturma sonunda tahliye kararı verdi.

AİHM'E BAŞVURU YAPTI

Demirtaş, 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili de AİHM'e başvuru yaptı, AİHM bu davayla ilgili dosyayı da halen görüşüyor.

6-8-ekim-olaylari-001.jpg

Mahkeme tarafından hazırlanan tensip zaptı hükmündeki yazıda AİHM'nin, Demirtaş'ın tahliye edilmesi yönünde verdiği hak ihlali kararı değerlendirildi.

Edirne'de tutuklu bulunan HDP'li Selahattin Demirtaş'ın 20 Eylül'de 6-8 Ekim olayları ile ilgili karar verilen ikinci tutukluluğuna dair herhangi bir inceleme yapılmadığının da altı çizildi. 

ANKARA ADLİYE HABERLERİ

Ankara Başsavcılık Haberleri. Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Haberleri. Ankara adliye haberleri. Ankara'da son dakika mahkeme kararı haberleri.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.