Ankara'da 200 Yıllık Bir Tarih; Kınacızade Konağı!

Ankara'da 200 Yıllık Bir Tarih; Kınacızade Konağı!

Ankara'da 200 yıllık tarih; Kınacızade Konağı! Ankara Kalesindeki Kınacızade konağı, kıymetini bilen işletmecileriyle ayakta ve hizmet veriyor.

Ankara'da 200 yıllık tarih; Kınacızade Konağı!
Ankara Kalesindeki Kınacızade konağı, kıymetini bilen işletmecileriyle ayakta ve hizmet veriyor.

KINACIZADE AİLESİ TARAFINDAN KULLANILMIŞ

1800'lü yıllarda inşa edilmiş ve Kınacızade ailesi tarafından kullanılmış bir konak Kınacızade konağı. İşletmecisi 1964 doğum olan Kıvırcık Usta. Kıvırcık usta gerçek bir ahşap ustası ve tarih sevdalısı. Sanatıyla sevdasını buluşturmuş ve Kınacızade Konağını on yıllar sonrasında yeniden hayata döndürmüş. Kültür Ve Turizm Bakanlığından Konağı kiralayan Kıvırcık Usta, mekanı tarih kokan şık bir restauranta çevirmiş. Öyle kendine has bir mekan olmuş ki, gelip de bir kez gören bu konağa hayran kalıyor. Ve Ankara'ya yolu her düştüğünde mutlaka Ankara Kalesindeki bu nostaljik mekanın da yolunu tutuyor.

kinacizade-konagi.jpg

KONAĞA HAYAT VEREN KIVIRCIK USTA

Konağa hayat veren Kıvırcık Usta, 1964 yılında Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde dünyaya gelmiş. Ankara'ya taşınmasının ardından siteler'de mobilya işine çıraklıktan girmiş. Ahşap kokusu olmadan yaşayamam diyen Kıvırcık Usta, Ankara'ya olan sevdasını somutlaştırıp, Kınacızade Konağına yüz yıl sonra yeniden hayat vermiş.

kinacizade-konagi-007.jpg

CANLILIĞINI KORUYAN TEK KONAK

Aslında dış kale içinde Kınacızade Konağı ile aynı tarihlere yakın çok sayıda konak var. Ancak halen aktif olarak kullanılabilen, içerisinde oturup restoran - lokanta hizmeti alınabilen, canlılığını koruyan tek konak Kınacızade Konağı. Kıvırcık Ustanın, tadilatını yapıp aslına uygun şekilde hayata döndürdüğü konağı işleten ise, Kıvırcık Ustanın oğlu Fuat Ülger.

fuat-ulger-kinacizade-konagi.jpg

200 YIL ÖNCESİNİN ANKARA ATMOSFERİ

Fuat Ülger de, tıpkı babası gibi geçmişi yaşatıp, gelecek nesillere aktarma gayretinde. Var gücüyle bunun için çabalıyor. Konakta her yıl binlerce turisti ağırlayarak, 200 yıl öncesinin Ankara atmosferini yaşamalarını amaçlıyor. Bunu da yemekleriyle, müziğiyle, kokusuyla ve konakta bulunan tarihi eşyalarla gerçekten de başarıyor. Konağa girildiği andan itibaren, tarihi havayı solumaya başlıyorsunuz. Mevsimlerden kış ise, antrenin ortasında cayır cayır yanan soba belli bir yaşın üzerindekileri çocukluğuna götürüyor. Sağda 1 oda, solda ise iki oda bulunuyor. Soldaki odalardan biri kütüphane olarak kullanılıyor, diğeri ise 200 yıl öncesinin kıyafetlerinin yer aldığı mükemmel bir ambians. Neler var neler... Hayran kalmamak elde değil.

kinacizade-konagi-005.jpg

Kınacızade Konağı işletmecisi Fuat Ülger'in kimseden destek almadan, kendi çabalarıyla aslına uygun bir şekilde yaşatılmaya devam ederken, bulunduğu çevredeki tek konak olması kale açısından olumsuz bir durum. Zira onlarla aynı düşünce yapısına sahip farklı işletmecilerin yönettiği başka konaklar da olsa, kale ve çevresinin bakımının üzerine biraz daha düşülse bölgede hareketlilik artar. Kaleyi görmeye gelen on binlerce ziyaretçi için de, görülecek mekan sayısı çok daha fazla olur.

ankara-kalesi-004.jpg

HALİL İNALCIK İÇİN AYRILMIŞ BİR DE ODA VAR

Kıvırcık Usta'ya göre bu konuda ilgisi olanların yeterince bilgisi yok, bilgisi olanlarınsa yeterince ilgisi yok. Konakta, ünlü Türk Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık için ayrılmış bir de oda var. Hoca, yıllarca çalışmalarının bir kısmını bu odada yürütmüş.  Halil İnalcık'ın hayatını kaybetmesinin ardından, odada herhangi bir bozulma yok. Muhafaza edilmeye devam edilen odada, Prof. Dr. Halil İnalcık'ın eserleri de sergileniyor. Odada herhangi bir bozulma yaşanmaması için, çoğu zaman boş tutuluyor.

kinacizade-konagi-004.jpg

YURDUSEV ARIĞ

Yine Kadın Siyasetçiler Platformu Kuruculuğu ve Genel Başkanlığı Yurdusev Arığ'a tahsis edilen bir başka oda daha var. Sadece bu isimler değil, bir diğer oda da, TRT’nin ilk kadın spikeri Jülide Gülizar için ayrılmış. Bu isimler yıllar boyu çalışmalarını bu odalarda, konağın huzur veren atmosferinde yapmış. Jülide Gülizar, 45 bölümden oluşan Ankara masalı adını verdiği belgeseli burada yazmış. Kıvırcık Ustanın hayali, Edirne Kars'a bütün illerdeki kale içlerinde bir konağa yeniden hayat vermek ama bu sadece kendisinin tarih aşkıyla olacak bir şey değil.

kinacizade-konagi-002.jpg

TARİHİ PLAKLAR ELEKTRONİK ALETLER

Konağın bodrum katındaki mahzende ise, tarihi plaklar ve elektronik aletler var. 19. Yüz yılın başından bu yana çok sayıda elektronik cihazın bulunduğu mahzende de, meraklısına unutulmaz dinletiler sunuluyor. Eğer Ankara'ya gelindiğinde nerelere gidilir, ne yenir ne içilir, Ankara Kalesinde lokanta restoran var mı diye soruyorsanız, Kınacızade konağını öğrendikten sonra bu sorulara cevap bulmuşsunuzdur. Kınacızade konağı Ankara dış kalede bulunuyor. İster Ulus üzerinden, istenirse hastaneler bölgesinden kaleye çıkıldıktan sonra, dış kapı girişini takip ederek rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda. Ankara tarihi yerler arasında, Kınacızade Konağı gerçekten son derece önemli bir durak.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.