Ankara “Kızılca Gün” e Kavuştu!

Ankara “Kızılca Gün” e Kavuştu!

Ankara “Kızılca Gün” e kavuştu! Başkan Mansur Yavaş’ın Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin anısına yaptırdığı 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı törenle açıldı...

Ankara “Kızılca Gün” e kavuştu!

Başkan Mansur Yavaş’ın Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin anısına yaptırdığı 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı törenle açıldı...

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü Ankara’da umut ve minnetle yad edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aylar önce sipariş ettiği ve bugüne özel bitirilmesi için talimat verdiği heykel tamamlandı.

ankara-heykel.jpg

Ankara’daki Genel Kurmay Kavşağı’nda yerini alan “27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı” törenle açıldı. Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, maliyeti uzun süre tartışmalara sebep olan heykelle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yavaş, Genel Kurmay Kavşağı’na yapılan heykelin maliyetinin tamamen Ankara Sanayi Odası tarafından karşılandığını belirtti.

HEYKELDE İLK KADIN MUHTAR SATI KADIN DA YER ALIYOR

Heykelde ilk kadın muhtar Satı Kadın da yer alıyor. Heykel, Atatürk’ün Ankara’ya geldiğinde onu temsil eden heyet ve onları karşılayan Ankaralıları ve 16 Türk Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyor. 10 metre uzunluğundaki heykelde Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, ilk kadın muhtar Satı Kadın ve Vali Vekili Yahya Galip de yer alıyor.

TÖRENE VALİ VASİP ŞAHİN DE KATILDI

vali-mansur.jpg

Törene Vali Vasip Şahin de katıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yanı sıra, birçok Ankara milletvekili, ilçe belediye başkanı ve çok sayıda bürokrat törende yerini aldı. Açılışta konuşma yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 101 yıl önce Ankara’ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o gün 35 bin kişi tarafından karşılandığını belirtti. O tarihlerde 25 bin olan Ankara’nın nüfusu, Başkomutan Atatürk’ü görmek için akın akın gelen binlerle 35 bine ulaştığını ifade eden Mansur Yavaş, “bu özel gün bir milletin bağımsızlık ve hürriyet diyerek dünyaya haykırmasıydı” dedi.

mansur-heykel.jpg

“HEYKELE PARA ÖDEMEDİK”

“Heykele para ödemedik” diyen Başkan Yavaş, heykelin yapım ve yerleştirme masraflarının Ankara Sanayi Odası tarafından karşılandığının altını çizerek onlara teşekkür etti. Ayrıca Yavaş, anıtta Milli Mücadeleye inanmış Ankaralıların, bacı erenlerin, yiğit seğmenlerin, gençlerin ve çocukların bulunduğunu kaydetti.

heykel-acilis.jpg

Eserin sanatçısı olan Aslan Başpınar’a teşekkür eden Mansur Yavaş, Kent Konseyinden Ankara kulübüne kadar emeği geçen herkesin emeği için memnuniyetlerini dile getirdi.

“KENTİMİZİ ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ”

“Kentimizi ortak akılla yöneteceğiz” diyen Mansur Yavaş, “Bizim birbirimizi sevmekten başka çaremiz yok. Kimseyi ayrıştırmadan, herkesin düşüncelerini önemseyerek bu şehri yöneteceğiz. Bizim Ankara’ya karşı çok büyük sorumluluğumuz var. İşte bu yüzden Ankaralıların 101 yıl önce meydana çıkardığı bu kutlu iradeyi aklımızdan hiç çıkarmadan hareket edeceğiz.” dedi.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.