Ankara Esenboğa Havalimanı Koronavirüs Tedbirini Arttırdı! Antijen Testi Uygulanıyor!

Ankara Esenboğa Havalimanı Koronavirüs Tedbirini Arttırdı! Antijen Testi Uygulanıyor!

Ankara Esenboğa Havalimanı, yurt dışından gelen ve giden yolculara antijen testi yapma kararı aldı. İşte haberin ayrıntıları...

Ankara Esenboğa Havalimanı koronavirüs tedbirini arttırdı! Antijen testi uygulanıyor! Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yurt dışından gelen yolculara antijen testi yapılıyor. Ankara Esenboğa Havalimanı, yurt dışından gelen ve giden yolculara antijen testi yapma kararı aldı. Yurt dışından gelen yolcular antijen testi sonucunda Türkiye'ye giriş yapıyor.

Antijen testinin PCR testinden farkı ise daha hızlı sonuç vermesidir. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Ankara Esenboğa Havalimanı, önlem almaya devam ediyor. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Ankara Esenboğa Havalimanı antijen testi uygulama kararı aldı.

esenboga-koronavirus-test.jpg

Esenboğa Havalimanı’na kurulan test merkezi sayesinde Türkiye'ye gelen yolcular terminalde antijen testi yaptırıyor. Antijen testinin koronavirüs testinden farkı ise daha çabuk sonuç vermesidir. Yapılan antijen testi sayesinde ülkeye giriş yapan kişilerin koronavirüs olup olmadığı öğreniliyor.

Antijen testi koronavirüs sonucunu yaklaşık yarım saat içerisinde çıkarıyor. Böylece ülkeye giriş ve çıkışlarda önlem alınmış olunuyor. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda ülkeye girecek olan kişiden alınan sürüntüler, laboratuvarda işlendikten sonra sonuç verdiği saptandı.

Çıkan sonuçların ise Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandığı duyuruldu. Türkçe ve İngilizce hazırlanan test sonuçlarının e-mail ya da WhatsApp aracılığı ile yolcuları iletildiği belirtildi.

Neden Antijen Testi?

Neden antijen testi? Ankara Esenboğa Havalimanı'nda Koronavirüs Test Merkezi Genel Müdürü Salih Durbaba, yapılan antijen testine yönelik açıklamada bulundu. Antijen test sonucunun 30 dakikada çıktığını, koronavirüs testine oranla daha çabuk olduğunu, böylece bekleme oranının aza indirildiğini dile getirdi.

30 dakika içerisinde çıkan antijen testinin yolculara e-mail ya da WhatsApp aracılığı ile gönderildiğini açıkladı. 30 dakika gibi kısa bir sürede kişinin antijen test sonucunun çıktığı belirtildi.

esenboga-koronavirus-test-001.jpg

Antijen testinin bugün itibariyle uygulamayı konulduğunu söyleyen Koronavirüs Test Merkezi Genel Müdürü Salih Durbaba, koronavirüs testinin laboratuarın havalimanında olmadığı için sonuçları ancak 4-5 saati içinde çıktığını, laboratuarları havalimanına taşıma ile birlikte ortalama 1 saat içinde sonuca ulaştıklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarifeye göre antijen testinin 175 lira olduğunu söyleyen Koronavirüs Test Merkezi Genel Müdürü Salih Durbaba, PCR testinin ise 250 lira olduğunu belirtti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.