Ankara Büyükşehir Belediyesinden Çiftçiye Ücretsiz Tohum Desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesinden Çiftçiye Ücretsiz Tohum Desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesinden çiftçiye ücretsiz tohum desteği. Ankara Büyükşehir Belediyesi çiftçinin önemli maliyetlerinden tohum için devreye girecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden çiftçiye ücretsiz tohum desteği. Ankara Büyükşehir Belediyesi çiftçinin önemli maliyetlerinden tohum için devreye girecek.

Kırmızı Mercimek Tohumu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentin kırsal ilçelerinde tarım ile uğraşanları desteklemek için önemli bir adıma daha imza attı. Şereflikoçhisar, Bala ve Haymana ilçelerinde çiftçilikle uğraşan yerli üreticilere yüzde 90'lık kısmı hibe olmak üzere, "Kırmızı Mercimek Tohumu" dağıtımı yapacaklarını açıkladı.

kirmizi-mercimek-abb.jpgTohum Desteği Çiftçiler İçin Önemli

Tohum desteği çiftçiler için önemli. Şereflikoçhisar, Bala ve Haymana ilçeleri, kırmızı mercimeğin yetişmesi için son derece elverişli topraklara ve iklime sahip. 

Tohum Neden Önemli?

 

Tohum neden önemli? Bugün, on şirket, dünyadaki ticari tohum satışlarının yarısından fazlasını kontrol ediyor. Ayrıca zirai ilaç satışlarının% 84'ünü ilk on şirket (çoğu aynıdır) kontrol etmektedir. Daha az elde tutulan tohumların kontrolü ve tarımsal araştırmalarla, dünyanın gıda arzı giderek daha savunmasız hale geliyor.

Binlerce Çeşit Kayboldu

Bu trendin bir sonucu olarak binlerce çeşit kayboldu, tarım, sulamaya, makinelere ve tarım kimyasallarına derinden bağımlı hale geldi, dünyanın dört bir yanındaki çiftçiler kayboluyor, açlık büyümeye devam ediyor ve yediğimiz yiyecekler kayboldu lezzet ve çeşitlilik. Bitki ıslahı giderek artan bir şekilde özel şirketler tarafından finanse edilmekte, giderek birkaç şirketin çıkarlarına ve hedeflerine hizmet etmektedir.

kirmizi-mercimek.jpgÇiftçiye Yerli Tohum Teşviği

Çiftçiye yerli tohum teşviği. 2006 yılında, TBMM, tamamen uygulandığı takdirde, tohumlarla ilgili bir yasa çıkardı. çiftçilerin tarım uygulamalarını aşındırıyor. Yeni yasaya göre çiftçiler, tohumları kendi kullanımları için saklamak ve kayıt yaptırmak zorunda kalmadan diğer çiftçilerle değiş tokuş edebiliyor. Ancak kendi taraflarında “ticaret” iması taşıyan herhangi bir faaliyet cezalara neden olacaktır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.