Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede? Hangi Tarihte Açılacak? Müzede Hangi Eserler Var?

Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede? Hangi Tarihte Açılacak? Müzede Hangi Eserler Var?

Anadolu Medeniyetler Müzesi, birçok arkeolojik özelliklerin sergilendiği sayılı müzelerin başında geliyor. Ayrıca müzede ilk olarak Hitit eserlerini sergilendi. Ardından diğer uygarlıklara ait eserlerde yer aldı.

Anadolu Medeniyetler Müzesi, birçok arkeolojik özelliklerin sergilendiği sayılı müzelerin başında geliyor. Ayrıca müzede ilk olarak Hitit eserlerini sergilendi. Ardından diğer uygarlıklara ait eserlerde yer aldı. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi Hitit sergisi olmaktan çıkarak diğer medeniyetleri de bünyesinde barındırdı. Paleolitik çağdan başlayan Müze günümüze kadar gelerek kendine has koleksiyonuyla dünyada sayılı müzeler arasında yer aldı.

anadolu-medeniyetler-muzesi-nerede-hangi-tarihte-acilacak-muzede-hangi-eserler-var.jpg

1997 yılında Avrupa müze formunun düzenlediği ve 68 müzenin katıldığı bir yarışmada yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi Avrupa’da yılın müzesi ödülüne layık görüldü. Ayrıca bu ödülü kazanan Anadolu Medeniyetler Müzesi Türkiye'deki tek müze olma unvanına da sahip oldu. Müzede Ayrıca dünyanın en eski haritası olan ve 6200 yılına ait Çatalca höyük kent planı sergileniyor.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Hakkında Bilinmeyenler!

Anadolu Medeniyetler Müzesi hakkında bilinmeyenler! Ankara Kalesi’nin bulunduğu dış duvarların Güneydoğu yönünde er alan işlek bir yapıdır. Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde farklı uygarlıklara ait birçok eser bulunmaktadır.

anadolu-medeniyetler-muzesi-nerede-hangi-tarihte-acilacak-muzede-hangi-eserler-var-001.jpg

Cilalı Taş Devri, Yontma Taş Devri, Bakır Taş Çağı, Maden Çağı, Hitit Frig, Asur Ticaret Kolonileri dönemine kadar sayısız eser teşhir ediyor. Bu eserler arasında Hitit kralı Tuthaliya ve Tarhantaşşa arasında yapılmış 2000 yılda Anadolu'nun tarihi coğrafyası ışık tutan Tunç tablet geliyor.

anadolu-medeniyetler-muzesi-nerede-hangi-tarihte-acilacak-muzede-hangi-eserler-var-002.jpg

Müzede İlgi Gören Eserler

Müzede ilgi gören eserler. Bunun dışında araba modeli, emziren kadın heykelciliği, altın taç, oturan aslan, fildişi kutu gibi eserleri Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde görebilmeniz mümkün. Müze Lidyalılar, Paleolitik dönem, Neolitik dönem, Klasik dönem, eski Hititler, Hitit imparatorluğu, Frigler, Asur ticaret kolonileri, genç Hititler, Urartular, eski Tunç kalkolitik gibi bölümlerinden meydana geliyor.

anadolu-medeniyetler-muzesi-nerede-hangi-tarihte-acilacak-muzede-hangi-eserler-var-003.jpg

Müze Hangi Tarihler Arasında Açık Olacak?

Müze hangi tarihler arasında açık olacak? Anadolu Medeniyetler Müzesi yaz döneminde 1 Nisan ve 31 Ekim tarihleri arasında açılıyor. Saat 08:30’da açılan müze akşam 19:00’da kapanıyor. Bunun dışında Anadolu Medeniyetler Müzesi kış döneminde ise 31 Ekim ile 1 Nisan arasında açılıyor. Saat 08:30 da açılan Anadolu Medeniyetler Müzesi 17:15 de kapanıyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.